През 2024 г. потреблението на вино в света намаля до 214,2 млн. хектолитра - най-ниското ниво от 1961 г. насам, обявиха от Международната организация за лозата и виното. Спрямо 2023 г. понижението е с 3,3%.
От организацията предупредиха за още по-значителни рискове за бранша, включително повишаване на митата от страна на САЩ и промените в потребителските навици. „Винарският отрасъл понесе удара на съвършената буря – опасения за здравето, инфлация, геополитическа нестабилност и дългосрочни промени в поведението на потребителите“, заяви директорът на статистическия отдел в организацията Джорджо ДелГросо.
В нейния годишен доклад е посочено, че от 2019-2020 г. до момента потреблението на вино в света е намаляло с 12%, докато средните цени на бутилка са се повишили с 30%.
В САЩ, които са най-големият пазар за вино в света, потреблението през миналата година е спаднало с 5,8% спрямо 2023 г. до 33,3 млн. хектолитра. В Китай продажите на вино все още не са достигнали нивата отпреди пандемията от коронавирус, докато в Европа, където пазарът на вино е почти половината от световния, потреблението е намаляло с 2,8% през 2024 г. Във Франция спадът достига 3,6%, докато Испания и Португалия са сред малкото държави, отчели ръст на потреблението.
От международната организация обявиха, че не могат да предскажат със сигурност дали потреблението на вино в света ще се върне пак към ръст. Компании от бранша, сред които френската верига магазини Nicolas, изтъкват „промени в поколенията“ при отношението към алкохола.
Същевременно производството на вино в света през миналата година е намаляло с 4,8% до 225,8 млн. хектолитра, а това също е най-малкото количество, отчетено от над 60 години. Причините до голяма степен са в метеорологичните условия като обилни дъждове и суши в различни части на планетата.
Италия остава водещ производител на вино в света през 2024 г. с 44 млн. хектолитра, докато производството във Франция е намаляло с 23% до 36,1 млн. хектолитра – най-слабият резултат от 1957 г. Испания е произвела 31 млн. хектолитра, докато в САЩ продуцията е намаляла със 17,2% до 21,1 млн. хектолитра най-вече заради изключителните горещини.