До 21 април върви общественото обсъждане на проектопостановлението на Министерския съвет за изменение на Тарифата за таксите, събирани по Закона за рибарството и аквакултурите. Поправките произтичат от адаптиране на българското законодателство с европейското, където след 2014 година са приети нови регламенти. Това четем в мотивите за измененията в тарифите, с които според експертите ще се въведе единен подход за формиране на таксите в отделните направления и ще бъдат покрити разходите по предоставяне на услугите, извършвани от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
С приемането на тарифата се очаква повишаване на административната тежест, както за юридическите лица, така и за физическите лица. Годишно се очаква приходите, събирани според актуализираната Тарифа за таксите да се увеличат с 3 051,2 хил. лв., или над 3 млн. лв.. Посочената сума представлява прогнозния размер на административният товар върху гражданите и бизнеса, тъй като се увеличава разхода му за получаване на съответната услуга. Административния товар е разпределен между всички физически лица и бизнес оператори (малки, средни и големи) в сектор рибарство и аквакултури, като е приложен подход за справедливо определяне на таксите, се посочва в мотивите към проекта.
Дебело се подчертава обаче, че не се предвиждат нови такси и не се въвеждат нови регулаторни режими - не се засягат и вече съществуващи.
Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) е отговорна за издаване на разрешителни за стопански риболов, регистрация на лицата, които развъждат и отглеждат риба и други водни организми, създаване и поддържане на информационно-статистическа система за рибарство и аквакултури, разпределяне на квотите на Република България за улов на риба, предоставени по международни споразумения и договори и воденето на регистър на риболовните кораби. Настъпилите макроикономически промени през годините дават отражение върху себестойността на предоставяните услуги.
Не е възможно проблемите при събирането на таксите да се реши в рамките на действащата нормативна уредба, защото те не покриват разходите по предоставяне на извършваните административни дейности и услуги в това число издаване на разрешителни, регистрации и други. Таксите са предвидени при предоставяне на административни услуги, заявени по искане на физически и юридически лица.
Новите тарифи ще засегнат голям брой физически лица – риболовци и фирми. Те са обединени в 3 браншови организации. Корабособствениците са около 3 600-ма, а от които юридически лица, еднолични търговци и физически лица, извършващи стопански риболов, са около 2 100. Юридическите лица и еднолични търговци, извършващи развъждане и отглеждане на риба и други водни организми, са 700 броя. Регистрираните купувачи, вкл. юридически лица и еднолични търговци, извършващи първа продажба на продукти от риболов, са около 1 300. Физическите лица, извършващи любителски риболов – около 225 хиляди.
През 2023 година агенцията по рибарство е предоставила услуги на заинтересованите страни за разрешителни, удостоверения, билети и вписвания в регистри и други административни услуги предоставени на около 236 160 фирми и риболовци.
С този проект ще бъде разграничен улова на миди от този на скариди. Също така ще бъдат осигурени и редица необходими за хората услуги като:
- Предоставяне на марки, които да позволяват устойчивото им закрепване на риболовните уреди и материалът от който са направени да издържа на корозия и неблагоприятни морски условия и покриване на разходите по предоставяне на услугата.
- Преодоляване на недостатъците при определяне на таксите за издаване на специално разрешително за улов на квотиран вид риба и прецизно изпълнение на ангажиментите на България при извършването на специфичен мониторинг и контрол при улова на калкан, включващ редица допълнителни условия, в сравнение с улова на останалите видове риба и други водни организми.
Покриване на разходите, които се извършват за осъществяване на контрол, обработване на документи, издаване на билети за любителски риболов, разрешителни и удостоверения за стопански риболов, и регистрация на лицата, развъждащи риба и други водни организми, на центрове за първа продажба и лица купувачи при първа продажба, както и техните дубликати.
- Актуализация на таксите за издаване на хартиен носител риболовен дневник, дневник на продажбите за аквакултурните стопанства, дневник за първа продажба на продукти от риболов, дневник с декларации за приемане и покриване на разходите по предоставяне на услугите.
- Синхронизиране на таксата по провеждането на обучение и полагане на изпит от участниците за придобиване на правоспособност за стопански риболов с действително разходваните средства от страна на ИАРА.
- Прецизиране на текущите услуги, които се предоставят с цел осигуряване свързаност с електронен риболовен дневник, електронен дневник на продажбите за аквакултурните стопанства, електронен дневник за първа продажба на продукти от риболов, електронен дневник с декларации за приемане. С цел изпълнение на ангажиментите произтичащи от Закона за рибарството и аквакултурите и Регламент (ЕО) № 1224/2009.
Всички тези дейности ще доведат до по-голяма гъвкавост и по-добра материална обезпеченост на административната и контролна дейност, без да бъде намалена тяхното качество и честота, което ще спомогне за повишаване на ефикасността и ефективността им.