Начало » Новини » Страната
27.03.2025 г.

Пазарът на земята е пред парализа заради срива на фермерските доходи

Пазарът на земята е пред парализа заради срива на фермерските доходи

Климатичните промени и сривовете в доходите на земеделските производители, последвали след рязкото намаляване на цените на земеделската продукция, силно рефлектират и върху развитието на пазара на земеделски имоти в страната. До този извод са стигнали експертите от Българска асоциация на собствениците на земеделски земи, проследявайки развитието на пазарните отношения през 2023 и 2024 г.

По данни на Националния статистически институт само за 1 година растящите преди това цени на обработваемите имоти отбелязват спад от 20%, като в различните краища на страната има и някои изключения. Това съобщи на семинар пред земеделски производители и експерти председателят на асоциацията Евгений Орашъков.

Ако средните цени на дка земя през 2023 г. достигат 1607 лв./дка, то през 2024 г. те падат на 1480 лв./дка. Прогнозите за 2025 г. също не са обнадеждаващи, тъй като специално членовете на асоциацията отчитат сериозно намаление на сделките. Друга тенденция е, че и земеделските производители също се оттеглят от активни покупки.

Орашъков даде и кратка статистика за цените на нивите в различните краища на страната. В Северозападния район средните цени са се движили между 1600 и 1900 лв./дка, като най-ниски са били офертите за терените във Врачанско – в района на Стара планина. В Северен Централен район средните цени за дка са били около 1800 лв./дка - минималните 1500 лв./дка, максималните 2100 лв./дка.

Традиционно в Североизточна България офертите се движат от 1600 лв./дка до 3000 лв./дка, като там се наблюдават сериозни разминавания между търсене и предлагане. В региона на Добрич, където продавачите са искали 4000 лв./дка до сделки не се е стигало. В Югоизточна България около Бургас и Стара Загора цените са се движили между 800 лв./дка. в Странджа и 1800 лв./дка в Старозагорско. За Южен Централен район офертите варират между 800 лв./дка и 1400 лв./дка. В Югозападен район пазарът е напълно заспал, тъй като асоциацията не е отчела сделки.

По отношение на рентите през последните 3 години от 2022 до 2024 г средната им стойност не е мръднала – те са 62 лв./дка. Най-висока е в Северна България, където наемът се е плащал от 70 лв./дка до 90 лв./дка, а за Южна България рентите са между 48 лв./дка и 50 лв./дка.

Интересна информация по време на семинара изнесоха и чуждестранните гости – главният секретар на Европейската организация на собствениците на земеделски земи (ELO) Юрген Так, който представи актуалните политики, свързани с визията на ЕС за бъдещата Обща селскостопанска политика. Ценен опит за държавните политики в напояването и хидромелиорациите в Румъния изнесоха и двете представителки на Форума на професионалните фермери в Румъния (FAPPR) Алина Крецу, изпълнителен директор, и Кристина Чонга, зам.-директор.

На финала се проведе интересна дискусия за необходимостта от спешни нормативни промени в поземленото законодателство, които да помогнат на земеделците при инвестициите в напояване през следващите години. По тази тема очаквайте продължение!

Екатерина Стоилова

Пазарът на земята е пред парализа заради срива на фермерските доходи
21702
 

Последни материали
Виж
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Свързани материали
Виж
Компанията търси стопани с пряко договаряне
Фермери наддават за ниви през Мрежата
Предстоящо
Семинар за политиките в поземлените отношения
На държавните търгове
Средната цена на аренда на земеделска земя в Украйна е 143 лв на декар
Земеделците могат да наддават до 7 март
Седмица бонус за фермерите, които искат да наемат земя от „Агрион“
Наддаването може да се случи изцяло дигитално
Срокът на търговете за плодородна земя изтича на 28 февруари
Всеки, който иска да наеме обработваеми терени в цялата страна, може да го направи през сайта на „Агрион“
Ниви под аренда или наем. За дълго, през Мрежата, от Агрион
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини