На заседание вчера членовете на Българската оризова асоциация решиха единодушно, че ако проблемът с недостига на поливна вода не намери решение в най-скоро време, ще излязат на протест.
"Властта не ни остава друг изход, тъй като Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на енергетиката (МЕ) продължават да не изпълняват законовите разпоредби, които казват, че приоритетен потребител на вода след битовите ползватели са земеделските производители. Водата продължава да се предоставя с предимство на водноелектрическите централи, а нашите полета изсъхват", каза Иван Кръстев от Раковски, съдружник в "Крис Агро" .
Той обясни, че миналата година е съкратил с 1000 декара площите с ориз, през тази година се очертава ново намаление. Само през 2024 г. към 20 хил. декара оризови клетки в областта не са били захранени с вода. Още толкова площи с царевица, засята като поливна, са останали на сухо. През 2025 г. се очаква допълнително намаление. Според Кръстев тази година дори оризарите от Пазарджик, които ползват води от яз. "Тополница" и яз. "Батак", са силно притеснени за основния си бизнес, тъй като и двата язовира са с драстично намалени водни количества.
Някои от оризарите имат изпълнени проекти по ПРСР 2014-2020 за инсталиране на поливни съоръжения, но не могат да ги ползват и са заплашени от санкциониране в рамките на мониторинговия период.
"От няколко месеца Националната асоциация на зърнопроизводителите се опитва да срещне тримата министри - на екологията, на енергетиката и на земеделието, за да се реши кардинално проблемът с поливната вода. Това се оказа трудна задача дори за най-голямата земеделска организация", продължи Кръстев.
За тази година са предвидени 147 хил. лева за изработване на технически проект за изграждане на помпена станция при основния язовир на напояване - "Пясъчник". "Досега не сме видели заданието и нямаме идея какво се планира за помпената станция. Единственото, което ни е съобщено, че съоръжението ще струва 28 млн. лв. и ще влезе в експлоатация през 2028 г. А дотогава?", пита Кръстев.
Дотогава земеделците трябва да разчитат на водата в главния напоителен канал "Лесичово-Стряма", но в последните години водните количества в него са силно намалени. И освен това не се подават равномерно, което също е сериозен проблем. Според разследване на зърнопроизводителите водата в канала се ползва за производство електричество от ВЕЦ "Черногорово", след което не се връща обратно в канала "Лесичово-Стряма", а по локален канал се излива в река Луда Яна, а оттам - в Марица.