Начало » Новини » Страната

МЗХ събра на среща търговските вериги и потребителските организации заради закона за агрохранителната верига

Синор.БГ / 21.03.2025 г.
МЗХ събра на среща търговските вериги и потребителските организации заради закона за агрохранителната верига

„Защитаваме земеделските производители и обществения интерес. Ръководили сме се единствено от тази цел при изготвянето на законопроекта“. Това заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов на среща с представители на търговските вериги и потребителски организации в МЗХ днес. Участниците в срещата бяха обстойно запознати с предложенията, залегнали в концепцията на проекта на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни.

Министър Тахов подчерта значението на веригите като част от глобалната търговска система и възможността, която те предоставят на българските земеделски производители - да продават чрез тях продукцията си.

Проектозаконът все още не е финализиран, като Министерството на земеделието и храните ще отчете всички гледни точки в хода на обсъждането. Всички конструктивни предложения, направени от заинтересованите страни, ще бъдат отчетени, посочи министър Тахов и допълни: „Очакваме обратна връзка и становища до края на следващата седмица от всички, които участваха в дискусиите по обсъждане на проекта.“

Преди малко повече от месец на Министерството бе възложено да изготви проектозакон за веригата на доставки. По думите му, дебатът за проблемите на участниците в агрохранителната верига е трябвало да бъде проведен много отдавна. „Дискусиите със заинтересованите страни очертават нуждите на всички участници по веригата - земеделски производители, търговци и потребители“, категоричен бе министър Тахов.

В най-скоро време МЗХ започва работа и по проект на Закон за кооперативите, който ще бъде разработен във възможно най-кратък срок. „Държавата трябва да осигури среда за сдружаване и коопериране на земеделските производители, което ще засили позициите на фермерите при институционални и търговски разговори“, изтъкна Георги Тахов. В тази посока ще бъде приложена и интервенция от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в Република България за периода 2023 – 2027 г.

В срещата участваха членове на Сдружението за модерна търговия, представители на търговски вериги, както и Асоциация „Активни потребители“.

МЗХ събра на среща търговските вериги и потребителските организации заради закона за агрохранителната верига
5868
 

Последни материали
Виж
Срещи
Производители и преработватели на плодове и зеленчуци с нови идеи за сътрудничество
Инвеститори да са държава, общини и бизнес
КЗК предлага да се създадат логистични центрове за фермерска продукция
Франция разрешава на фермерите да стрелят по вълци за защита на добитъка
Търсят се изпълнители на 4 проекта
Напоителни системи ЕАД покани 9 фирми в обществена поръчка за близо 13 млн. евро
Законът за подпомагане на земеделските производители
Парламентът прие промените в основния закон – Кампания 2026 не е застрашена
ДФЗ
От 6-и до 20 март пчеларите ще кандидатстват за финансиране през 2026 г.
Свързани материали
Виж
За млади хора
МЗХ ще е домакин на исторически турове в 99-годишната сграда
МЗХ
За създаване на оперативни групи за иновации кандидатстват 86 проекта
Предварителните актуални данни
МЗХ отчита сериозен срив в износа на пшеница и царевица през 2025 г.
Полша настоява за по-силна защита срещу селскостопанските продукти от Украйна и по споразуменията за свободна търговия
В сила от 1 януари 2026 г.
Таксите в евро за документи за поземлената собственост са обнародвани
МЗХ удължава и сроковете за прием по четири интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини