Начало » Хоби земеделие » Малката градина
20.03.2025 г.

Тънкости при отглеждането на разсад за култури от семейство „Тиквови“

Грижи в началната фаза
Тънкости при отглеждането на разсад за култури от семейство „Тиквови“

sinor.bg

Най-разпространените представители на културите от семейство „Тиквови“ са краставиците, тиквичките, патисоните, тиквите, както пъпешите и дините. Отглеждането на разсад позволява да се получи по-ранна реколта, но те не обичат пресаждане, а това е много важно и трябва да се има предвид.

Задължително условие при отглеждане на разсад за тези култури е засяване на семената в отделни контейнери. Това е наложително, защото през първите две седмици след поникване на семената, растенията развиват интензивно кореновата система, която трябва да се съхрани напълно при пресаждането. Това ще осигури оцеляването на разсада и добро плододаване.

При отглеждане на разсад от тези култури се налага преместване в по-голям контейнер, то трябва да се извършва във фаза добре развити семедели (котиледони), но не по-късно. Засяването може да се извърши и с вече покълнали семена, които се поставят предварително върху подходяща хартия, марля или тънка кърпа, навлажнени с топла вода. Покриват се със същия материал и се преместват на топло място – 24-30 градуса по Целзий. След появата на коренчета с дължина около 1 см, те се засяват в предварително подготвените и напълнени с хранителна почва контейнери, като се внимава корените да са насочени надолу. Леко се уплътнява и се полива с топла вода, а отгоре може да се мулчира. Дълбочината на полагане на семената е 1,5-2 см и зависи от физическото състояние на почвата.

За покълване на семената могат да се използват и парени дървени стърготини, от които се изваждат внимателно във фазата на котиледони и се засаждат в контейнери или директно в земята.

При по-високи температури (около 30 градуса) семената ще поникнат по-бързо и обратно – колкото температурата на почвата е по-ниска, толкова времето се удължава.

По време на растежния период на разсада може да се извърши подхранване с подходящ течен тор. Този период е около 20-25 дни, но не трябва да се бърза, както и да се закъснява, защото това оказва негативно влияние върху бъдещото развитие на растенията и реколтата. Не можем да се ръководим от конкретни дати, а от условията.

При засаждане на постоянно място разсадът трябва да има поне два здрави истински листа.

Около два часа преди засаждане на постоянно място разсадът се полива добре, изважда се, като се внимава да не се нарани кореновата система. Покрива се с пръст, уплътява се леко и се полива.

Тънкости при отглеждането на разсад за култури от семейство „Тиквови“
45487
 

Последни материали
Виж
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Посетителите ще могат да опитат магарешко и кобилешко сирене
Във Враца за пръв път честват празник на родното сирене и млечни продукти
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини