Освен промените в соротовите листи, по които фермерите ще бъдат подпомагани през Кампанията за директните плащания за 2025 година, отнасящи се до компенсаторните интервенции от Стратегическия план, единствените животновъди, които тази година ще получат по-високи субсидии, са тези, които поддържат автохтонните български породи. Това се вижда от измененията в наредба 10 за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г., които са обнародвани в днешния брой на „Държавен вестник“.
Новите корекции се отнасят за размера на ставките за едно животно. Ако досега за едрите преживни животни като „Българско родопско говедо“, „Българското сиво говедо“ и др. ставката една животинска единица е била левовата равностойност на 212,21 евро/ЖЕ, или 424, 42 лв., то през 2025 година ставките се вдигат до 246,44 евро/ЖЕ, или 292, 88 лв. за единица.
При автохтонните породи овце и кози досегашната ставка за една животинска единица беше до 150,32 евро/ЖЕ, или 300,64 лв. От тази година те се вдигат до 178,95 евро/ЖЕ; или 357,90 лв.
Ставките за автохтонните породи свине до този момент бяха левовата равностойност на 126,80 евро/ЖЕ, или 253,60 лв, то след 1.01.2025 г. – до 130,89 евро/ЖЕ, или 261,78 лв.
Промените в сортовете, които ще се подпомагат
При отглеждането на автохтонните български породи коне досега ставката беше 143,80 евро/ЖЕ, или 287,60 лв. От началото на 2025 г. се вдига до 159,39 евро/ЖЕ, или 318,78 лв. за животинска единица.
В наредба 10 има промени и по отношение на изискванията за обучителните курсове, които кандидатите за прилагане на агроекологичните практики трябва да спазват. В член 5, където досега беше упоменато, че тези обучения трябва да са приключени от фермерите в края на втората година от прилагане на петгодишните ангажименти, има следната промяна – от чл. 5 ал. 1 се премахва текстът „или текущо изпълняват дейности от направление по мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР 2014 – 2020 г.“.
Вместо него се създава нова ал. 3 със следния текст „Условията по ал. 1, т. 1 трябва да са изпълнени до края на годината на кандидатстване по новите едногодишни ангажименти по операция „Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства (подвижно пчеларство)“ на интервенцията „Насърчаване на естественото опрашване“ и по интервенцията по чл. 3, ал. 1, т. 5.“
Важно допълнение се прави и със създаването на нов член 39а, който допълва сегашния 39 чл., указващ, че Министерството на околната среда и водите предоставя на Министерството на земеделието и храните и ДФЗ ежегодно до 28 февруари географски цифрови данни за: защитените територии съгласно чл. 5, т. 1, 2 и 4 от ЗЗТ и за защитени зони, част от Европейската екологична мрежа "НАТУРА 2000". Министерството на околната среда и водите ежегодно предоставя на Министерството на земеделието и храните и ДФЗ географски цифрови данни за обособените зони по чл. 36, т. 1. Изпълнителната агенция по горите ежегодно предоставя на ДФЗ географски цифрови данни по чл. 36, т. 2.
С новия член 39а. Министерството на земеделието и храните предоставя на ДФЗ географски цифрови данни, обхващащи териториите в природните паркове с определена надморската височина, в границите на прилагане на интервенцията в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните.
В член 40, който урежда подпомагане на отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство, се правят следните изменения и допълнения. Алинея 4 се изменя така: При наличие на финансови средства за оставащия период на изпълнявания многогодишен ангажимент през първите 3 години земеделските стопани могат да разширят площите в този ангажимент с нови площи, които отговарят на изискванията за одобрение за участие, до максимално допустимата за подпомагане площ съгласно чл. 41, ал. 2.