Начало » Новини » Страната

Ето какъв ще е националният бюджет за земеделие през 2025 г.

С 1,4 млрд. лева ще възстановява напоителните системи в страната
Синор.БГ / 28.02.2025 г.
Ето какъв ще е националният бюджет за земеделие през 2025 г.

Комисията по земеделието, храните и горите прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет за 2025 г. С него  се осигурява стабилност и предвидимост в развитието на ключови сектори в земеделието, като специален фокус е поставен върху напояването.

Одобрени са 1,4 милиарда лева за разширяване и модернизация на напоителните системи в страната. Финансирането е част от 4-годишната бюджетна рамка (2025-2028 г.), с разпределение на по 350 милиона лева годишно за изграждане, реконструкция и възстановяване на хидромелиоративната инфраструктура“. Това заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов по време на заседанието на Комисията.

„Предвиждаме в рамките на първата година да осъществим инженеринг, проектиране, строителство, реконструкция и възстановяване. Средствата са осигурени след детайлни количествено-стойностни анализи, които преминаха одобрение от експертите на Министерството на финансите“, разясни министър Тахов.

Инвестицията в напоителната инфраструктура е ключова за конкурентоспособността на българското земеделие, особено в контекста на промените в климата и необходимостта от ефективно управление на водните ресурси.

„Краткосрочната цел към днешна дата е 70 канала из страната да бъдат възстановени, това ще доведе до увеличаване на поливните площи и до по-малка загуба на водата“, уточни той и допълни, че  дългосрочната  е увеличаване на до 2,5 млн. дка на поливните площи до 2028 г.

МЗХ планира изграждането на 25 ракетни площадки в района на Североизточна България, както и пилотно да бъде изпълнен проект за наземни генератори, по френски опит.

Финансова рамка на Министерството на земеделието и храните за 2025 г. включва общо бюджетни приходи: в размер на 220,7 млн. лева. Спрямо 2024 г. това представлява увеличение с 16,3 млн. лева.

Разходната рамка на институцията обхваща 369,3 млн. лева, разпределени в три ключови направления. За „Земеделие и селски райони“ са предвидени 276,4 млн. лева, за „Рибарство и аквакултури“ – 9,2 млн. лева, а за  „Гори и дивеч“ – 46,5 млн. лева. Разходите за администрацията са изчислени в размер на 37,2 млн. лева.

Министър Тахов увери представителите на синдикатите, че в проектобюджета е предвидено увеличаване на работните заплати в Агенцията за борба с градушките и Българска агенция за безопасност на храните, както и е предвидено повишаване на административния им капацитет.

Ето какъв ще е националният бюджет за земеделие през 2025 г.
6746
 

Последни материали
Виж
Годишна конференция
На 21 и 22 ноември награждават фирмите от мебелната индустрия
Реколтата от царевицата е почти прибрана с 96 на сто ожънати площи
В добро до отлично състояние са почти всички посеви с есенно зърно във Франция
Установиха птичи грип във ферма с 40 000 кокошки носачки
Египет излезе на първо място сред клиентите с близо трикратен ръст
Украйна сви с 20 на сто износа на пшеница от началото на сезона
През 2026 и 2027 г. ставката ще е една
Отпадането на модулираната ставка при животни чака одобрението на ЕК
Очаква се становище на МФ
МЗХ: Законът за агрохранителната верига е приоритет за министър Тахов
Свързани материали
Виж
Най-голям ръст на разходите за догодина
Щатните бройки към МЗХ са 7 680, пише в проектобюджета за 2026 г.
IFO: Германският бюджет лъже за нивото на инвестициите
Земеделският министър отговаря на бранша
Финансовото министерство трети месец бави средствата за напояване
Бюджетът ще бъде орязан с над 17%
Земеделски организации в ЕС нарекоха промените в ОСП след 2027 г. нещо като нищо
Становище
Бизнесът изригва срещу поредната „тиха данъчна бомба“ в проектобюджета за 2026 г.
Бюджетната програма за стратегически инвестиции 2026-2028 г.
Държавата заделя едва 10 млн. евро за ремонт на язовири до 2028 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини