От 17 януари до 31 март в Националния природонаучен музей ще бъде представена изложба, посветена на животните и растенията, които обитават вековните гори в България. Автори са художниците от Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори – ДАФНИ, в сътрудничество с природозащитните организации WWF и Българско дружество за защита на птиците, БДЗП.
Планирана преди година, изложбата е много актуална в контекста на заплахите срещу ценни местообитания и вековни гори, коментират от ДАФНИ. Посетителите ще видят познати горски обитатели като мечки и лисици, пречупени през погледа и чувствителността на художниците, както и малко познати птици, насекоми и растения. Те са представени посредством многообразие от традиционни и съвременни техники – акварел, маслени бои, акрил, графика, дигитална графика, допълват организаторите.
В началото на 2017 година избрахме темата за вековните гори, която е сред най-сериозните и дискутирани проблеми , свързани с опазването на дивата природа в световен мащаб, споделят от ДАФНИ. Популяризирането й в България е важно, тъй като липсата на информация и заинтересованост е една от предпоставките за унищожаването на природните богатства, които притежаваме. Първата ни цел бе самите ние да съберем информация, да я систематизираме, така че тя да бъде разбираема и достъпна. Помогнаха ни WWF, които работят активно за проучването и опазването на вековните гори в България. Те предоставиха информация и фотографии, които са обособени и включени в изложбата. БДЗП също се съгласиха да бъдат наши партньори в качеството си на организация, посветена на опазването на редки видове птици и техните местообитания, допълват от ДАФНИ.
Мястото за представяне на изложбата в Националният природонаучен музей не е избрано случайно. Там започват своя професионален път първите художници анималисти и научни илюстратори у нас. В духа на традициите „Вековните гори на България и техните обитатели“ ще бъде още една от поредица тематични изложби, представяни през последните години в Националния природонаучен музей.
Изложбата ще бъде открита на 17 януари в 18,30 ч. в НПНМ, с участието на Франсоаз Доне - първи секретар на Белгийското посолство в София и Андреас Бескман, ръководител на Дунавко-Карпатската програма на WWF.
Партньори на създаване на изложбата и събитието:
Национален природонаучен музей, WWF, Българско дружество за защита на птиците, Фонд за дивата флора и фауна, Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори.