Начало » Важно за фермера » Животновъдство
19.02.2025 г.

Откриха огнище на птичи грип в обект с 6000 мюлари в Пловдивско

Предприети са мерки за пресичане на разпространението на болестта
Откриха огнище на птичи грип в обект с 6000 мюлари в Пловдивско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) откри още едно огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект с около 6 000 патици мюлари в село Манолско Конаре с, община Марица в област Пловдив, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Огнището е установено в резултат на засилените проверки, предприети от БАБХ съвместно с други институции във връзка с високорисковия период за разпространение на заболяването.

Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попадат селата Манолско Конаре, Маноле и Ясно поле от община Марица. В 10-километровата наблюдавана зона влизат: град Раковски и селата Шишманци, Стряма, Болярско, Белозем и Чалъкови от община Раковски в област Пловдив; селата Трилистник, Калековец, Рогош и. Скутаре от община Марица; град Садово и село Чешнегирово от община Садово в област Пловдив.

С цел ограничаване на болестта и недопускане на нейното разпространение ще се предприемат необходимите законови действия.

Извършва се епизоотично проучване и проследяване на движенията на домашни и други птици, продукти и странични животински продукти, добити от тях, фураж за птици, както и на транспортните средства, свързани с технологичния процес в обекта.

БАБХ провежда постоянен контрол върху спазването на изискванията за отглеждане на животни, включително птици. В момента се извършват засилени проверки в птицевъдни стопанства предвид високорисковия период за възникване на инфлуенца по птиците.

Проверките са насочени към нерегистрирани обекти, в които се отглеждат птици нерегламентирано, както и към регистрирани стопанства с цел контрол на прилагането на мерките за биосигурност. Основната цел е превенция и недопускане на проникването и разпространението на вируса на птичи грип.

Контролните дейности обхващат високорискови региони в страната, където заболяването е било констатирано в предходни периоди. При проверките се вземат предвид гъстотата на птицевъдните обекти и видът на производството. Съвместните проверки на БАБХ с други институции не са изключение, а рутинна практика.

От агенцията напомнят, че птичето месо и продукти, добити в обект, в който е установено огнище на инфлуенца по птиците, не представляват опасност за човешкото здраве.

Основните мерки за ограничаване на заболяването инфлуенца по птиците са въвеждане на високи мерки за биосигурност и тяхното стриктно прилагане и спазване от собствениците на птицеферми и заетия в тях персонал, отглеждане на птиците на закрито, съхраняване в затворени помещения без достъп на диви птици и гризачи на фуражите, с които ще се изхранват, стриктно проследяване на произхода на новозакупени птици и тяхното здравословно състояние, както и почистване и дезинфекция на влизащите и излизащите транспортни средства.

Инфлуенца (грип) по птиците е силно заразно заболяване, което се причинява от вируси от различни субтипове (H5N1, H5N3, H5N8 и др.) и се разпространява най-вече при домашни и диви видове птици. Може да бъде високо или нископатогенна в зависимост от характеристиките на вируса и способността му да причинява заболеваемост и смъртност.

При птиците болестта се разпространява чрез директен контакт със секрети и изпражнения от заразени птици, чрез заразени фураж и вода. Тъй като вирусите на инфлуенцата по птиците са устойчиви за дълъг период в околната среда при ниски температури, могат да се разпространят от ферма към ферма, включително и чрез инвентар и оборудване.

Инфектираните с инфлуенца птици могат да показват леки клинични признаци или изобщо да не показват клинични признаци, особено при заразяване с нископатогенна инфлуенца. Високопатогенната инфлуенца може да причини тежка клинична изява и висока смъртност. Както високопатогенната, така и нископатогенната инфлуенца се разпространят бързо сред птичите стада. Вирусите на нископатогенната инфлуенца могат да мутират във високопатогенни щамове.

През последните години вирусите на птичия грип са широко разпространени, включително в Европа и България, като причиняват огромни загуби на птицевъдния сектор.

Инфлуенцата по птиците представлява риск за общественото здраве, тъй като има зоонозен потенциал. През последните години са регистрирани и случаи на инфлуенца и при диви и домашни бозайници.

Откриха огнище на птичи грип в обект с 6000 мюлари в Пловдивско
810
 

Последни материали
Виж
Пиле с картофи
Присъдиха наградите „Фермер на Тракия“
Гъбните комари нанасят сериозна вреда на разсада
Видяно на АГРА 2025
Масово сеят фъстъци от Садово във Франция, Австрия и Швейцария
Всички основни стоки отчитат значително отстъпление на годишна база
Износът на селскостопанска продукция от Украйна се срина с 36 на сто през януари
През март ще има прием по кризисната мярка за стопаните с царевица през 2024 г.
Свързани материали
Виж
Предстоящо
Петте интересни дни от изложението АГРА 2025 в Пловдив
Кукери, гайдари и фолклорни танци ще веселят жителите и гостите на града
Дионисиево шествие в центъра на Пловдив възвестява началото на Винария 2025
За една съвместна инвестиция на зърнопроизводител и животновъд
За Валери от Зелениково биофермерството може да е сложно, но не и неизпълнимо
Предстоящо
На 18 февруари за 22-и път ще бъдат отличени Фермерите на Тракия
Предстоящо
На 30 и 31 януари ще се проведе семинар на Съюза на зърнопроизводителите от Пловдив
Предстоящо
Форум за иновациите във фермата е във фокуса на АГРА 2025
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини