Начало » Новини » Света
05.02.2025 г.

Защо южноафриканците говорят много за селскостопанската търговия с БРИКС?

Защо южноафриканците говорят много за селскостопанската търговия с БРИКС?

Някои от нас, работещите в селското стопанство на Южна Африка, често говорят за необходимостта от увеличаване на експортните пазари за страните от БРИКС споделя Уандиле Сиглобо главен икономист на  Камарата на селскостопанския бизнес в Южна Африка. Подобни изявления не омаловажават отношенията, които южноафриканското селско стопанство има с други региони като ЕС, Африканския континент, Северна и Южна Америка и др.

Тези региони са изключително важни за южноафриканското селско стопанство и страната трябва да подхранва отношенията си и търговията със селскостопански продукти с тях.

Стремежът към БРИКС е признание за тези неща. Първо, южноафриканското селско стопанство има ниска степен на търговия със страните от БРИКС. И да, БРИКС не е търговски блок, но ако търговията може да се задълбочи, селското стопанство на Южна Африка ще спечели.

В момента на първоначалните членове на БРИКС се падат само 8 % от износа на селскостопански продукти на Южна Африка. Въпреки това страните от БРИКС са големи вносители на селскостопански продукти. Съществените проблеми са по-високите вносни мита и фитосанитарните бариери.

Второ, на съществуващите експортни пазари се наблюдава нарастващ протекционизъм. Спомнете си фермерските протести в ЕС по-рано тази година - те не бяха само за екологичните политики, фермерите се оплакваха и от вноса.

Виждаме и предизвикателства в ЕС, като например търканията в търговията с цитрусови плодове с Южна Африка, която сега е в Световната търговска организиция. Такива търкания има със съседите Ботсвана и Намибия.

Така че, въпреки че Южна Африка трябва да поддържа тези съществуващите търговски отношения, също толкова важно е да се диверсифицира към нови региони. Затова говорим за задълбочаване на търговията с БРИКС.

Уандиле Сиглобо е главен икономист на Камарата на селскостопанския бизнес в Южна Африка (Agbiz). Той е извънреден старши преподавател в катедрата по аграрна икономика в университета Стеленбош. Сихлобо е също така гостуващ научен сътрудник в Училището по управление „Уитс“ към Университета „Витватерсранд“ и научен сътрудник в Института за социални и икономически изследвания (ISER) към Университета „Роудс“.

Защо южноафриканците говорят много за селскостопанската търговия с БРИКС?
1644
 

Последни материали
Виж
МОСВ и МЗХ
Да се чуе думата на бранша по споразумението за водите на Арда!
Кюфтета яхния
Корело® Дуо – По-доброто вегетационно решение в сравнение с почвените хербициди
В четвъртък ЕП ще разглежда споразумението с Меркосур предвид опасенията на стопаните
Министърът на околната среда и водите се срещна с посланика на Гърция за водата от река Арда
Данъчна декларация
НАП връща до 200 лв. данък за ремонт на дома през 2024
Свързани материали
Виж
Селското стопанство трябва да извлече повече ползи от БРИКС
Страните от БРИКС подкрепят идеята за тяхна зърнена борса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини