Производството на картофи в Румъния продължава да се свива, след като цените на семената се удвоиха през последните години, работната ръка също става все по-скъпа и много фермери се отказват от отглеждането на зеленчука, съобщи телевизия „Евронюз”. По данни на румънския Национален статистически институт през 2024 г. реколтата от картофи в страната е намаляла до 8-годишно дъно, макар там да са регистрирани почти една трета от фермите за производство на картофи в европейския съюз.
Средният добив от картофите в ЕС е около 35 тона от хектар, докато в Румъния през миналата година е паднал до 14,8 тона, а сушата и жегите влошиха още повече положението.
Въпреки намалялото предлагане на картофи търсенето им в Румъния продължава да расте. Местни фермери твърдят, че производството задоволява едва половината от потребителските потребности, поради което магазините са пълни с вносна стока, а това влияе и на цените. По пазарите килограм картофи се продават за 5 леи – около 1 евро.
В ЕС като цяло производството на картофи също намалява – между 2000 и 2023 г. спадът е с 36,7%, или с 27,9 млн. тона до 48,3 млн. тона. Почти 70% от общата реколта се пада на 5 държави – Германия, Франция, Полша, Нидерландия и Белгия, като най-значимо е свиването на производството през посочения период в Полша.