Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) откри първично възникнало огнище на болестта Ку-треска в животновъден обект с 315 овце в село Дюлево, община Стрелча в област Пазарджик, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Стопанинът е проявил отговорност и сам е подал сигнал за съмнения за наличие на заболяване, като е оказал пълно съдействие на служителите на областната дирекция по безопасност на храните в Пазарджик.
След поставяне на диагнозата експертен съвет с участието на представители от министерството на земеделието и храните (МЗХ), БАБХ, Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) и Тракийския университет в Стара Загора е провел среща със собственика на стопанството, на която са обсъдени последващите действия.
Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ е забранено придвижването и транспортирането на възприемчиви животни от и към животновъдния обект. Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на огнището на заболяването съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни животни в обекта. Разпоредено е извършването на механично почистване и многократна дезинфекция на помещенията за животни, оборудването, транспортните средства, както и на дворовете и улиците в и около животновъдния обект в населеното място.
Собственикът на животновъдния обект ще бъде обезщетен съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Коксиелозата (Ку-треска) е зооантропоноза с глобално разпространение и важно здравно и икономическо значение. Чувствителни към заразяване са почти всички домашно отглеждани и диви животни и птици. Заболяването се проявява чрез широк спектър от клинични признаци като аборти, раждане на нежизнеспособни приплоди, мастити, системни заболявания, свързани с продължителна загуба на продукция и др. Ку-треската може да засегне и хора, затова е важно да се осъществява постоянен контрол.
От БАБХ напомнят, че редовната проверка на животните от стадото е от съществено значение. При всяко съмнение за заболяване е необходимо незабавно да се уведоми ветеринарен лекар. Обявяването на болестта е задължително и изключително важно за ограничаване на по-нататъшното ѝ разпространение.
Сигнали могат да се подават денонощно на телефон 0 700 122 99.