Консултативният съвет по тютюна обсъди предложение на браншовите организации за преходната национална помощ за сектора днес на заседание в Министерството на земеделието и храните. Браншовите асоциации се обединиха около общо становище за ставките, като го гласуваха единодушно, и подчертаха социалното и демографското значение на подпомагането за тютюнопроизводителите.
„Екипът на Министерството на земеделието и храните познава проблемите на сектора, така че можете да разчитате на мен и моя екип за професионален диалог“, заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов пред участниците в Консултативния съвет.
В момента се подготвя индикативен график за плащанията към земеделските производители, като целта е той да бъде максимално съобразен с нуждите на стопаните, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев.
По данни на дирекция „Растениевъдство“ на МЗХ, 8 528 производители са кандидати по схемата за Преходна национална помощ за тютюн за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг Басми, 731 производители - 871 452 кг Каба-кулак, 455 производители - 1 975 847 кг Бърлей и 70 производители - 5 777 610 кг Виржиния.
Браншовите организации предложиха за сортова група Басми ставка от 5,40 лв. за производителите с количества до 2000 кг и 4,10 лв. за количества над 2000 кг. Предложената от сектора ставка за сортови групи Каба-кулак и Бърлей е 4 лв./кг, а за сортова група Виржиния 3 лв./кг.
Представителите на производителите подчертаха, че над 6000 стопанства, които ще получат подпомагане, са от най-малките – под 1 ха и подкрепата за сектора изпълнява социални и икономически цели, и има своето значение за противодействие на демографския срив в селските райони.
Председателят на НАТ 2010 Цветан Филев коментира, че Консултативният съвет решава казусите в сектора за поредна година в синхрон с екипа на МЗХ. Той допълни, че споразумението за ставките, подписано по-рано между трите браншови организации в сектора, дава сигурност и предвидимост на производителите.
Допустимият бюджет по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в Република България по Преходната национална помощ за сектор „Тютюн“ за 2024 г. е 70 898 348 лв., като тя ще се прилага до 2027 г. с намаляващ бюджет с по 5% годишно.
Предстои да бъде подготвена заповед на министъра на земеделието, която да бъде публикувана за обществено обсъждане.