Начало » Новини » Страната
22.01.2025 г.

Еколози настояват агроминистерството да се включи в защитата на парка „Сините камъни”

Протест на 23 януари
Еколози настояват агроминистерството да се включи в защитата на парка „Сините камъни”

На 23 януари между 12 и 13 часа природозащитници и граждани от Коалиция “За да остане природа в България” излизат за пореден протест пред Миминстерството на околната среда и водите МОСВ, подкрепяйки недоволството на сливналии срещу незаконното изключване на територии от Природен парк “Сините камъни”.

Еколози настояват министърът на околната среда и водите да спре прилагането на незаконно приетите решения на Общински съвет Сливен за превръщане на местностите Карандила и Даулите (част от Природен парк “Сините камъни”) в селищни образувания. Двете решения са взети без задължителните процедури по ОВОС и оценка за съвместимост с целите на Натура 2000, както и без процедура по реда на Закона за защитените територии за намаляване територията на парка.

От коалицията предлагат на Министерство на земеделието и храните като собственик на територията да заяви позицията си относно нова урбанизация на гори, които са публична държавна собственост, в района.

Природозащитните организации са притеснени и от друга процедура, която ускорено и тихомълком се случва последните месеци, без никакви обществени обсъждания - за изключване от територията на парка на имот с площ близо 12 декара, собственост на „Болкън Резидънс“ ЕООД. Процедурата по изключване е приета на база на документи с несъответстващо на реалността съдържание. Става дума за имот, застроен още преди обявяването на природния парк, със сграда с обществена функция(Алпийски дом). В констативния протокол от проверката се казва, че в имота няма видове и местообитания предмет на опазване в защитените зони от Натура 2000, няма гори и други растителни съобщества и няма река. Този протокол не отговаря на методиката за мониторинг на видове и местообитания в Натура 2000. Всеки посетител в парка може да установи че имотът е зает от горско местообитание, в него кацат и се хранят много видове птици и през него преминава река.

„Време е произволът в защитените територии у нас за спре и да се приемат планове за управление на всички тях“, призовават еколозите. Според кмета на Сливен, превръщането на Карандила и Даулите в селищни образувания било нужно, защото само така може да се изготви ПУП и да се регламентира ново строителство. Но това не е така. Този казус може да бъде решен с План за управление на парка, а териториите да останат част от него. Абсурдно е, че 40 години след обявяването му, Природен парк “Сините камъни” все още няма план за управление. Същата съдба споделят и природните паркове “Странджа” и “Българка”, а и други защитени територии. Така най-голямото богатство на България - биоразнообразието и съхранената природа, остават защитени само на думи.

Природозащитниците припомнят, че защитените територии заемат едва 5% от територията на страната и задължително трябва да бъдат опазени.

Еколози настояват агроминистерството да се включи в защитата на парка „Сините камъни”
511
 

Последни материали
Виж
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Предстоящо
От 24 януари очаквайте 5-то издание на Менторската програма за бизнес дамите
Период на поникване на семената на различните култури
Свързани материали
Виж
Годишнини
Близо 70 защитени дървета и билки растат в природен парк „Сините камъни”
Екопроекти
Ученици поставят гнезда за птици
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини