Rabobank една от най-големите финансови институции в света, ангажирана с инвестиции в аграрния сектор прогнозира, че „производителите на основни зърнени и маслодайни култури ще влязат в 2025 г. с много по-компресирани маржове, в някои случаи дори отрицателни и при много несигурна геополитическа перспектива”.
Перспективата за нови тарифни спорове след завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ, продължаващото геополитическо напрежение и климатичните проблеми се очаква да повлияят значително върху търговията със селскостопански продукти и доходите на производителите през новия сезон.
Ръководителят на департамента за проучването на селскостопанските пазари в Rabobank Карлос Мера споделя, че очакваните тарифни ограничения, инициирани от новата администрация на Тръмп, са насочени към вноса от Китай, Мексико, Канада и доста други държави. „Този ход обаче заплашва да намали печалбите на фермерите, особено тези, които произвеждат основни зърнени храни и маслодайни семена, чиито цени вече паднаха през 2024 г.”. Глобалният икономически пейзаж в еврозоната и на Запад през 2024 г. беше оформен от намаляващата инфлация и умерения икономически растеж. Мера обаче предупреждава, че налагането на ограничителните мита от САЩ ще увеличи риска от фрагментация на глобалната търговия и финансовите потоци.
Климатичният фактор също е с голям деформиращ потенциал. „По-високите температури удължават вегетационния сезон в северните територии, което води до по-големи добиви, като същевременно те въздействат отрицателно върху производството в южните ширини” коментират от Rabobank.
„Метеорологичните модели предполагат силно неблагоприятно влияние върху добивите на царевица, докато пшеницата може да спечели от нарастващите концентрации на CO2 и увеличените площи в северните региони. В момента климатичните условия в САЩ, Украйна, Аржентина и Русия са се подобрили, което предполага по-добри перспективи за производството на пшеницата през 2025/26 г.” От Rabobank все пак предупреждават, че „запасите от пшеница си струва да бъдат наблюдавани”, като при неблагоприятно развитие е възможно значимо поскъпване на цените в Чикаго.
Rabobank предупреждава, че „войната в Украйна започва видимо да се отразява върху способността на страната да произвежда и доставя зърно”. В момента страната успешно използва черноморския коридор за износ на селскостопанска продукция, но недостигът на работна ръка, неблагоприятните метеорологични условия и ниските нива на запасите в началото на текущия експортен сезон са сериозен повод за безпокойство. Според Rabobank дори и без по-нататъшна ескалация, украинският селскостопански износ вероятно ще намалее още.
Източник: World-grain