Начало » Новини » Коментари
14.01.2025 г.

Само в два случая приемите по инвестиционните интервенции могат да бъдат удължени

Отговор на читателски въпрос
Само в два случая приемите по инвестиционните интервенции могат да бъдат удължени

sinor.bg

Читатели на синор, които възнамеряват да кандидатстват за първите три приема на инвестиционни проекти от Стратегическия план, отворени през 2024 г., попитаха дали крайните срокове може да бъдат удължени, тъй като в периода от 15 декември 2024 г. до 6 януари 2025 година нотариусите не са работели, а това е дълъг срок, в който подготовката им е била блокирана.

Договорите за ползване на земеделските земи плюс редица други документи, изисквани от кандидатстващите стопани по трите интервенции - „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“; „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ и „Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство“, задължително се заверяват и от нотариуси. Затова фермерите се интересуват дали ще им се даде възможност за изместване на крайните срокове, така че да успеят с набирането на всички документи.

Индикативен график за приемите през 2025 г.

Крайните срокове за подаване на заявления за подпомагане по интервенциите са следните:

За „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ - 27.01.2025 г., 23:59 часа;

За „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ - 06.02.2025 г., 23:59 часа;

За „Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство“ - 14.02.2025 г., 23:59 часа.

От министерството на земеделието ни отговориха, че според наредбата за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ и за сключване и изменение на административните договори (Наредба № 4 от 2024 г.) е предвидена възможност за удължаване на срока за прием на заявления за подпомагане, включително и по трите интервенции. Но тези промени могат да станат само в два случая.

1. Ако е установено непланирано прекъсване на функционирането на СЕУ в последните седем дни от крайния срок за подаване на заявления за подпомагане – в този случай срокът може да бъде удължен еднократно с до 3 дни;

2. При пълно или частично нефункциониране на информационни системи или регистри, данните от които са необходими при кандидатстване по приема, но само след получено уведомление от органа, който ги поддържа.

При установяване на някое от горните законово регламентирани обстоятелства МЗХ в готовност да предприеме действия за удължаване на крайните срокове по стартиралите вече приеми, поясниха от земеделското министерство.

Само в два случая приемите по инвестиционните интервенции могат да бъдат удължени
4316
 

Последни материали
Виж
С 14% повече плодове са прибрали овощарите през 2023 г.
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Очертават се трудности с поникване на пролетните култури и обработките
И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон
След диагнозата "чума"
Овцевъдите от Велинград без обвързана подкрепа заради недоверието към БАБХ
Решения на Министерския съвет
Кабинетът одобри промени в Стратегическия план
Позиция
ЕС отслабва защитата за вълците, алармират природозащитници
Свързани материали
Виж
Ставката е в размер на 224,97 лв./ха
ДФЗ преведе 158 млн. лева допълнително преразпределително подпомагане за Кампания 2024
Законопроект за веригата на доставки
Първите изкупвачи на земеделски продукти, които работят без да са регистрирани, плащат глоба до 20 хил. лв.
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи през седмицата
ДФЗ е изплатил близо 3, 8 млрд. лева през 2024 г.
Завърши оценката на проекти по подмярка 7,2 за общински сгради
Отпусканите кредити ще са в размер до 95 %
Пчеларите кандидастват за кредити от 31 март за одобрени проекти към ДФЗ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини