През декември храните в световен мащаб поевтиняха за пръв път след 3 месеца на ръст на цените, обявиха от Организацията за земеделие и прехрана. Усреднената стойност на индекса на цените на храните, изчисляван от агенцията към ООН и отразяващ месечната и годишната промяна в борсовите котировки на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се понижи с 0,5% спрямо ноември до 127 пункта, след като едиствено месните продукти поскъпнаха. Стойността на индекса в края на 2024 г. е с 6,7% над тази от декември 2023 г., но остава с 20,7% под най-високото му ниво, регистрирано през март 2022 г. Средно за миналата година стойността на индекса е останала с 2,1% под тази за предходната.
Усреднената стойност на подиндекса за цените на зърнените култури на практика остана без промяна през декември спрямо ноември на ниво 111,3 пункта, но в сравнение с края на 2023 г. е с 9,3% по-ниска. Цените на пшеницата за износ също не претърпяха промяна, след като натискът върху тях, оказан от отслабването на световното търсене и нарасналото предлагане вследствие на активните сезонни доставки на реколтата от Аржентина и Австралия, бе компенсиран от неблагоприятните прогнози за реколтата от есенниците в Русия. Незначителен ръст е регистриран при цените на царевицата на фона на увеличените продажби за износ и свитото предлагане в САЩ, както и заради силното търсене на произведената в Украйна зърнена култура. При останалите фуражни култури ечемикът поскъпна, докато цените на соргото се повишиха. При ориза обаче бе регистрирано средно отстъпление с 1,2% заради намалялото търсене на индийските и ароматните сортове.
За 2024 г. като цяло средната стойност на подиндекса за зърнените култури е 113,5 пункта, или с 13,3% под средното му ниво от 2023 г., след като цените на пшеницата и фуражното зърно се понижиха. Това е и втора поредна година на спад за подиндекса, след като през 2022 г. достигна рекордно ниво. При ориза обаче е отчетен ръст от 0,8% до 133,1 пункта, достигайки най-високата средна стойност за последните 16 години, след като търсенето на индийските сортове от редица азиатски държави се увеличи, а през първите 9 месеца на 2024 г. конкуренцията между износителите намаля.
При растителните масла средната стойност на подиндекса за декември се понижи с 0,5% спрямо ноември до 163,3 пункта, но остана с 33,5% над нивото от декември 2023 г. Соевото, рапичното и слънчогледовото масло поевтиняха, докато при палмовото бе отчетен ръст от 2% спрямо ноември заради свиването на предлагането от основни страни-производителки от югоизточна Азия. Обилното предлагане на соево масло на международните пазари през декември и известно отслабване на търсенето му в САЩ доведоха до умерен спад на цените, докато рапичното и слънчогледовото масло поевтиняха на фона на свитото търсене. Средната стойност на подиндекса за годината обаче отчита ръст от 9,4% спрямо 2023 г. до 138,2 пункта благодарение на свитото предлагане на растителните масла на международните пазари.
През декември средната стойност на подиндекса за млечните продукти намаля с 0,7% на месечна база до 138,9 пункта след непрекъснат 7-месечен ръст, но въпреки това остана със 17% над нивото си от декември 2023 г. След като растяха в продължение на 14 месеца, в най-голяма степен се понижиха цените на маслото заради вялото търсене на международните пазари и натрупването на големи запаси. Отслабеното търсене постигна същия ефект и при сирената и сухото обезмаслено мляко, докато сухото пълномаслено мляко поскъпна, най-вече в Океания, на фона на стабилно световно търсене и по-конкретно в Азия, както и на намаляването на запасите в Западна Европа през периода на сезонен спад в производствот на мляко. За 2024 г. като цяло средната стойност на подиндекса нарасна с 4,7% спрямо нивото си от 2023 г. до 129,6 пункта основно благодарение на поскъпването на маслото при нараснало световно търсене и свиване на доставките за износ вследствие на непредсказуеми метеорологични условия, отразили се неблагоприятно на производството му.
Усреднената стойност на подиндекса за месните продукти през декември се повиши с 0,4% спрямо ноември до 119 пункта след 3 месеца на спад, като е със 7,1% над нивото си от последния месец на 2023 г. В най-голяма степен през декември поскъпна говеждото заради силното търсене на международните пазари и спиране на преработващи предприятия в основни страни-износителки за планирана профилактика в края на годината. Повишиха се цените и на овчето месо благодарение на устойчивото световно търсене и на намалелия брой животни за клане в Австралия, след като валежите там подобриха състоянието на местните пасища и фермерите се възползваха за натрупване на тегло у овцете. Свинското обаче поевтиня заради по-слабото от очакваното потребителско търсене в Европейския съюз през празничния период в края на годината. Цените на птичето месо също се понижиха донякъде на фона на значителните запаси за износ в Бразилия. За 2024 г. като цяло средната стойност на подиндекса за месните продукти нарасна с 2,7% спрямо нивото си от 2023 г. до 117,2 пункта благодарение на активното търсене от основни вносителки при по-бавен ръст на производството в световен мащаб. Това доведе до поскъпване на говеждото, овчето и птичето месо, докато за годината като цяло цените на свинското се понижиха заради по-слабото търсене за внос, особено от Китай. За пореден месец обаче стойността на подиндекса може да бъде преразгледана заради неполучени навреме данни и използване на прогнозни при изчисляването му.
Колкото до захарта, стойността на подиндекса се понижи в най-голяма степен през декември – с 5,1% на месечна база до 120 пункта, като на годишна намаля с 10,6%. Като причина се посочва по-големите от очакваните произведени количества в Бразилия през втората половина на ноември и обезценяването на бразилския реал спрямо щатския долар. За значителния спад на подиндекса допринесоха и благоприятните перспективи пред новата бразилска реколта, чието прибиране ще започне в началото на април, както и пълноценното натоварване на преработващите мощности в други 2 основни страни-производителки – Индия и Тайланд. За миналата година като цяло подиндексът изгуби 13,2% спрямо 2023 г. до средно 125,8 пункта благодарение на рекордния износ от Бразилия и благоприятните прогнози за предлагането на захар в света през сезон 2024-2025 г.