Нова система за субсидиране на вноса на мека хлебна пшеница ще действа в Мароко за периода между 1 януари и 30 април 2025 г. в рамките на съвместни действия на министерствата на икономиката и на селското стопанство на страната, съобщи електронното издание Morocco World News. Чрез нея ще бъдат подпомагани финансово търговците, кооперативите и мелниците, които внасят мека пшеница за производство на продукти за човешка консумация, но не и за фуражни цели.
Според съобщение, публикувано от Националната браншова служба за зърнените и бобовите култури (ONICL) на Мароко, посочените вносители ще получават еднократно плащане, покриващо разликата между средната цена на пшеницата в пристанището за конкретния месец (януари, февруари, март и април) и 2700 марокански дирхама (267,55 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон. Посочената средна цена ще се определя от усреднената стойност на 2-те най-ниски цени на внасяната пшеница от различни държави (сред които Германия, Аржентина, Франция и САЩ) при условие, че разликата в тези 2 най-ниски цени не надхвърля 300 марокански дирхама (29,73 долара по текущия курс) за тон.
Изрично се уточнява, че за количества, внесени според правилата за субсидиране, но освободенени от пристанищата след 30 април поради независещи от вносителите обстоятелства, те ще получат сумата, изплащана през април.
Очаква се удължаването на действието на субсидиите догодина, макар и по нова схема, да осигури стабилен приток на суровина за мелничарския отрасъл на Мароко до началото на жътвата на новата реколта.
През последните 2 години Мароко внася големи количества пшеница заради поредица слаби реколти вследствие на силната суша в страната. През 2024 г. например реколтата от мека пшеница намаля с около 50%. Преди този сух период Мароко дори затваряше своя пазар за внос в продължение на няколко месеца, за да защити своите фермери. През 2024 г. обаче страната не наложи ограничения върху вноса дори за месец.
Вносът на мека пшеница в Мароко през първите 4 месеца на настоящия сезон (юли-октомври 2024 г.) е нараснал с 15% до 1,953 млн. тона, сочат данни на мароканската Национална федерация на търговците със зърнени и бобови култури (FNCL).