Мароко увеличава вноса на мека пшеница, използвана в производството на хляб и сладкиши, за да попълни запасите си и да подсигури предлагането за 3 до 5 месеца, възползвайки се от по-ниските цени на зърнената култура на международните пазари, заяви Абделкадер ел Алауи, председател на мароканската Национална федерация на притежателите на мелници, цитиран от Националната компания за радио и телевизия на Мароко.
Международните цени на пшеницата се понижават от май, сочи анализ на Оргънизацията за земеделие и прехрана към ООН. Ел Алауи съобщи, че пефепентната цена за доставка на пшеница за мелниците и 2500-2550 марокански дирхама (277,7-283,3 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон, което е под границата от 270 дирхама, необходима за получаване на държавна субсидия, която е предназначена за компенсиране на разликата между цената по вноса и и тази на вътрешния пазар.
Наскоро министърът на селското стопанство на Мароко Ахмед Буари прогнозира, че производството на зърно в страната през тази година ще нарасне с 41% спрямо 2024 г., достигайки 4,4 млн. тона. Очакваният ръст е следствие от значителните валежи през март и април, достигнали 295 милиметра, което помага за възстановяването на сектора след спада на реколтата от 4% през миналата година.
Но въпреки по-добрите резултати Мароко продължава да страда от сушата, задържала се в региона 6 години поред. Страната предприе поредица от мерки за борба с последиците от неблагоприятните метеорологични условия. Свиването на запасите от пшеница до 4 месеца през май 2022 г. принуди правителството да увеличи вноса и да разнообрази източниците на доставки.
В подкрепа на вноса на пшеница правителството на Мароко планира да удължи срока на действие на субсидирането му до края на годината. Целта на мярката е да стабилизира продоволствената сигурност на фона на климатичните предизвикателства.