Близо 100 млн. лева ще бъдат насочени за развитието на алтернативни производства в малките населени места с първите приеми по интервенцията „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България 2023-2027. Това стана ясно на заседание на тематична работна среща, на която бе обсъден проект на насоките за кандидатстване по първите две процедури от интервенцията, съобщават от пресцентъра на МЗХ.
„За стимулиране на производството на неземеделски продукти е предвиден бюджет от 46,7 млн. евро, от които 12 млн. евро за кандидати земеделски стопани, а по приема за занаяти е определен бюджет от 3 млн. евро. Целта е да бъдат разнообразени икономическите дейности и да насърчим развитието на алтернативни производства в малките населени места“, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.
Екипът на Министерството на земеделието и храните, представители на Държавен фонд „Земеделие“ и заинтересованите страни обсъдиха новите условия, чрез които ще се насърчи диверсификацията на икономиката в селските райони, чрез приема за насърчаване на производството и продажбата на неселскостопански продукти и приема за развитие на занаяти. Акцент бе поставен върху възможностите за внедряване на иновации.
Очаква се през януари 2025 г. насоките за кандидатстване по двата приема да бъдат публикувани за обществено обсъждане, за да могат заинтересованите страни да дадат своите предложения и коментари. Заявленията за подпомагане ще се подават чрез Системата за електронни услуги (СЕУ), като срокът за кандидатстване ще бъде не по-кратък от 60 дни.
С новите възможности за инвестиции ще се подпомогне икономическото развитие в селските райони, като се насърчават местната конкурентоспособност, качеството и стандарта на живот, развитието на човешкия капитал и стимулиране на заетостта в селските райони.