През 2024 г. производството на всички зърнени култури в Китай е нараснало с 1,6% в сравнение с миналата година, достигайки ново рекордно ниво от общо 706,5 млн. тона в изпълнение на задачата за повишаване на подоволствената сигурност на страната, съобщи китайското Национално статистическо бюро.
С основна заслуга за рекорда е богатата реколта от основните зърнени култури – ориз, пшеница и царевица, като при пшеницата тя се дължи на ръста на добивите, а при ориза и царевицата – както от ръста на добивите, така и наа разширяване на засетите площи, уточни в изявление заместик-директорът на селскостопанския отдел в бюрото Уей Фънхуа. „И през тази година реколтата от зърно бе изобилна”, изтъкна Уей, като не пропусна да отбележи ролята на централната и местните власти за защита на обработваемите земи от неблагоприятни климатични явления и за преодоляване на последиците от стихийните бедствия. Той посочи, че засетите площи със зърно в страната са се разширили за 5-та поредна година, този път с 0,3% спрямо 2023 г. до около 119,34 млн. хектара
Реколтата от пшеница в Китай през тази година е нараснала с 2,6% до 140,1 млн. тона въпреки свиването на засетите площи с 0,2% до 23,6 млн. хектара. Производството на царевица е нараснало с 2,1% спрямо миналата година до рекордните 294,92 млн. тона след разширяване на засетите площи с 1,2% до 44,74 млн. хектара. Реколтата от ориз в Китай е нараснало с 0,5% в сравнение с миналата година до 207,5 млн. тона, след като за пръв от 4 години посевните площи бяха разширени – с 0,2% до 29 млн. хектара. При соята обаче е регистриран спад на производството с 0,9% до 20,65 млн. тона след свиване на засетите площи с 1,4% до 10,33 млн. хектара.
През последните години Китай увеличи инвестициите си в селскостопанска техника и семена, за да подобри продоволствената си сигурност. От китайското министерство на селскосто стопанство обаче заявиха, че страната остава зависима от вноса на царевица и соя.