През селскостопанския сезон 2024-2025 г. се наблюдава рязък ръст на цените на украинските ябълки за износ, сочат наблюдения на анализатори на електронното издание EastFruit. По-конкретно най-значителният ръст на средните цени за износ е регистриран при доставките на ябълки за Обединените арабски емирства, където вносителите плащат с 40-60% повече през настоящия сезон спрямо миналия. В доста голяма степен от 30-40% са се повишили цените на ябълките от Украйна, изнасяни за Саудотска Арабия, която е и основният пазар през настоящия сезон. Подобно поскъпване се отчита и в доставките за Кувейт, а Швеция, която е сред основните клиенти, плаща средно с 25% повече в сравнение с миналия сезон.
По данни на Андрий Ярмак, икономист в инвестиционния отдел на Организацията за земеделие и прехрана, поскъпането на ябълките в Украйна се обуславя не само от намалялата реколта в страната, но и от общия спад на производството на ябълки в региона, което оказва съществена подкрепа на цените на всички пазари на реализация на продукцията, включително държавите от Близкия изток. „Също немаловажна причина за ръста на цените е продължаващото поскъпване на ябълковия концентрат до рекордни нива, което влече след себе си цените на ябълките за преработка. По този начин предлагането на евтини ябълки с невисоко качество на пазара на свежи плодове намалява, тъй като за производителите е по-лесно и изгодно да продават на заводите за производство на концентрат и това също съдейства за ръста на цените в сегмента на свежата продукция”, обосновава се Ярмак.
От изданието не пропускат да отбележат още, че през настоящия сезон износът на ябълки не е сред приоритетите на мнозина украински овощари на фона на доста високите цени на вътрешния пазар. Средните цени на едро на ябълките в Украйна са рекордни за последните няколко години дори в долари, а в хривни са с 56% над миналогодишните, които тогава бяха рекордни.
За анализаторите е очевидно, че в момента перспективите за поскъпване на ябълките в Украйна не са изчерпани и през пролетта ценовите рекорди може да бъдат подобрени, докато износът се очертава минимален за последните няколко години.