До 31 декември кандидатите, заявили субисиди по интервенцията „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ (ХЖ-АМР), с дейност „Осигуряване на свободно отглеждане на открито“, са длъжни да предоставят декларации и дневници за извършената паша на своите стада. Тези дневници задължително се заверяват от регистрирания ветеринарен лекар в началото и в края на периода на извеждане, съобщиха от ДФЗ
Пашата на заявените животни по дейността се извършва в периода между 15 март и 15 ноември на годината на кандидатстване при спазване на гъстота на животинските единици на цялата пасищна площ от стопанството, не повече от 2 животински единици на хектар. Пасищата трябва да са заявени и допустими по интервенцията „Основното подпомагане на доходите за устойчивост“ (ОПДУ).
Кандидатите следва да попълнят по познатия вече начин в Системата за електронни услуги (СЕУ) секция „Данни за ЖО“. Зареждат се автоматично от заявлението за подпомагане и следните подсекции:
„Таблица 1“ – общ брой дни извършена дневна паша за всяка заявена за подпомагане ушна мярка;
„Таблица 2“ – землище, в което е извършена дневната пашата съгласно предоставения дневник.
От ДФЗ припомнят, че данни за дните пашуване чрез придвижване с Ветеринарно-медицински свидетелство (ВМС) от постоянен животновъден обект до пасището не се въвеждат. Проследяването се проверява служебно чрез Интегрираната информационна система (ИИС) на Българската агенция по храните (БАБХ).
За улеснение на земеделските стопани е разработена Инструкция за попълване и предоставяне на документите, която е публикувана на сайта.
Важно е да се знае, че валидно заявление имате, когато крайният статус е в позиция „Чакащо ръчно зареждане в ИСАК“ към 31 декември 2024 г. Данните в прикачените документи следва да съответстват на въведените данни в таблиците в СЕУ. При установени несъответствия ДФ „Земеделие“ може да откаже или намали подпомагането по тази интервенция.