Агенцията за устойчиво развитие Mostakbal Misr (Бъдеще за Египет), основана през 2022 г. с указ на президента на страната в рамките на националната армия, поема отговорността за вноса на основни стоки, включително борсово търгуваните селскостопански продукти, замествайки Главната агенция за снабдяване със суровини (GASC), съобщиха международните информационни агенции. Според анализатори това е съществена промяна в стратегията за внос на основни стоки в Египет, тъй като променя установената от GASC система на търгове. Новата агенция планира да използва освен търгове и преки споразумения – практика, крайно рядко използвана от GASC.
„Агенцията „Бъдеще за Египет” поема всички пълномощия, принадлежали досега на GASC. Министерството на снабдяването гарантира, че агенцията разполага с финансовите възможности за изпълнение на всички ангажименти, произтичащи от търговете и преките покупки”, се посочва в писмен отговор на GASC до една от световните информационни агенции. В него са представени и длъжностните лица в новата агенция. „Целта е осигуряване на вноса на пшеница без каквито и д било затруднения”, се посочва още в документа, като се цитира решение на праителството на Египет за активизирането на ролята на Mostakbal Misr.
Стратегията е насочена към оптимизиране на процесите, но предизвиква притеснения сред търговците в световен мащаб, тъй като на новата агенция липсват опитът и контактите в международната търговия на GASC, развивала дейност на пазара в продължение на 40 години. „Търговците я познават и имат доверие в действията ѝ”, посочи един от тях.
Първоначално „Бъдеще за Египет” разработваше проекти за рекултивиране на земи, започнати през 2017 г., но постепенно пълномощията ѝ бяха разширени, включително в основни икономически сектори. В края на ноември агенцията предприе първи опит за внос на пшеница и растителни масла, но заради недостатъчно ясните условия и пълномощия не се стигна до покупки.
Египет е сред най-големите вносители на пшеница в света, като за продължителен период разчиташе на GASC като на надежден посредник в международната търговия. По данни на египетската Централна агенция за обществена мобилизация и статистика (CAPMAS) през първите 8 месеца на годината страната е увеличила разходите за вноса на селскостопанска продукция с около 475 млн. долара до 7,513 млрд. долара, включително на пшеница до 3,119 млрд. долара от 2,467 млрд. долара през същия период на 2023 г. Вносът на царевица обаче се е свил до 1,444 млрд. долара от 1,708 млрд. долара.