Едва в края на ноември 2024 година, по време на 12-то издание на агросеминара, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), фермерите "от първа ръка" научиха как само 1 година, след като през 2016 година е изработена Стратегията за напояване в земеделието, изпълнението й тотално е провалено със закриването на дирекция „Хидромелорации“ в земеделското министерство. Иди, че вярвай на властта в обещанията й да решава бързо проблема с разрушените напоителни системи на България.
Информацията беше припомнена по време на срещата с министъра на земеделието Георги Тахов и на околната среда и водите Петър Димитров, от които фермерите очакваха конкретни мерки за улесняване на достъпа до вода. Вместо с оптимизъм обаче и тази дискусия приключи с голяма доза неизвестност, защото на повечето си въпроси стопаните не получиха точни отговори, но пък пожеланията за бъдещи законодателни промени валяха в изобилие – то не бяха идеи за поправки в Закона за водите или в Закона за хидромелиорациите, да не говорим за препратките към други нормативи, регулиращи ползването на водата от земеделците, които щели да влязат в сила, но при работещ парламент.
Дискусията имаше и положителен ефект, защото земеделците станаха свидетели на тихия конфликт, съществуващ през последните години между двете министерства – на земеделието и екологията. Защото след остро поставените от сектора запитвания администрацията започна да си прехвърля топката от едното към другото ведомство, оправдавайки се за несвършеното в областта на напояването през последните 4 години. Покрай тежките въпроси, свръзани с 3-годишното бавене на разрешителните за сондажи, браншът научи от екологичните експерти, че държавата отдавна е трябвало да изработи промени в Закона за хидромелиорациите и Закона за водите, от които зависи достъпа им до водни ресурси. На въпроса защо не може да се ползват водите на Дунав и останалите реки в страната, както го правят фермерите в Гърция или Румъния, от ековедомството повториха, че водещо било Министерството на земеделието и храните, затова законодателните инициативи трябвало да дойдат от него.
Благодарение на инициативата на предишния земеделски министър Кирил Вътев, който като гост присъстваше на агросеминара в позицията на колега-браншовик, сегашната власт припомни, че дирекция „Хидромелиорации“ в МЗХ беше възстановена, а бюджетът от близо 100 млн. лв., запазен по старата Програма за развитие на селските райони (ПРСР), се усвоява добре. По думите на министър Георги Тахов вече са възстановени 10 от 24-те канала към „Напоителни системи“, в резултат на което през 2025 г. поливните площи ще бъдат увеличени с 200 хил. дка, а загубите на вода ще намалеят с цели 50%. Въпреки, че решенията на служебния кабинет рядко се изпълняват от редовните правителства след него, Тахов все пак припомни, че в националната икономическа програма до 2028 г. МЗХ е поискала от бюджета да бъдат отпуснати 1,2 милиарда лева за поливно земеделие, така че след 4 години площите с напояване да станат 2 милиона декара.
Фермери от Северна България попитаха защо не се инвестира за възстановяването на помпените станции по река Дунав или защо не се издават разрешителни за изграждане на микроязовири, така наречените надземни резервоари за вода, както го правят в Румъния, където за пет години земеделците са изградили 9 подобни резервоара с вода от Дунав. На всички тези питания от МОСВ уклончиво заобясняваха как нямало проблем това да се случи, а екоминистърът Петър Димитров обясни, че въпреки че няма точно определен приемен ден, той би се срещнал с всеки земеделец, който има неразрешен казус, сдвързан с поливни проекти. Да се надяваме, че Димитров успешно ще реши и проблема на друг земеделец, дошъл на семинара с три обемисти папки, доказващи как за нереализирани искания за сондажи в продължение на години е платил цифром и словом 800 хил. лв., но и досега - без ефект.
В края на дискусията беше отправен съвет към ръководството на НАЗ веднага след агросеминара да изработи искания за законодателни промени, които да бъдат представени пред парламента, когато той заработи.
Екатерина Стоилова