Над 300 души се събраха във Велинград в подкрепа на фермерите, чиито стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума, съобщи Българското национално радио. За да не бъдат нарушавани мерките за ограничаване на разпространението на заболяването, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.
Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието на чума, тъй като изследвания в гръцка лицензирана лаборатория показват, че животните са здрави. В нея са изследвани 84 проби, в които не е открита чума, твърдят собствениците на поставените под карантина 1700 овце. Тази нощ във фермата на семейство Илиеви са се родили нови 6 агнета.
На място има засилено полицейско присъствие, но обстановката е спокойна.
Вчера пред „Нова телевизия” Стефан Илиев, един от стопаните на поставените под карантина стада, заяви, че според него няма чума по животните. „Мисля, че няма чума по животните. Имам си агънца. Изхранвам си децата, това ми е поминъкът. Дядо ми, баща ми, аз се занимаваме с животновъдство. Никой български гражданин не вярва на политиците”, каза Илиев.
Също вчера министърът на земеделието и храните Георги Тахов предупреди пред bTV, че животновъдите, които ще присъстват на подготвяния протеста и имат досег до стопанството във Велинград, могат да заразят животните си. „Рисковете от укриване на заболяване са огромни. Тази болест е опасна, тя се предава по контактен път. Всички животновъди, които ще бъдат на протеста и имат досег до самото стопанство, биха заразили своите животни. Вече сме упреквани от други животновъди, че не предприемаме действия, те са притеснени за бизнеса си и вече започваме да бъдем критикувани, че чрез действията си подлагаме под потенциална опасност останалите животновъди“, подчерта Тахов.
По думите му евтаназиране на животните във фермата във Велинград, в която БАБХ констатира огнище на чума, днес няма да има, защото за пореден път има оспорване на резултати и липса на доверие от страна на фермерите.
Министърът обяви отново, че властите са готови пробите от заразените с чума овце във Велинград да бъдат изпратени в Европейската референтна лаборатория в Монпелие. „Тя се води лабораторията-майка. За да се изпратят там, те първо трябва да бъдат обработени в нашата референтна лаборатория в София. Ние вече имаме такива и час по-скоро можем да ги изпратим. Те са взети под надзора на фермерите. Ако дадат сигнал, че са съгласни с резултатите, защото след Монпелие няма да имат вече какво да оспорят и преминем към унищожаване на огнището, на тях ще им бъдат заплатени всички животни, които ще бъдат евтаназирани, ще им бъдат изплатени всички разходи, фуражи. Ще получат на макс всичко, от което ще имат необходимост. По груби сметки ще получат над 700 хил. лева“, обясни той.