По време на брифинг във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в град Велинград, община Пазарджик заместник - изпълнителният директор на БАБХ д-р Валентин Атанасов съобщи, че Агенцията е подала сигнал до прокуратурата за незаконен внос на животни и укриване на информация за наличие на заболяването в стопанствата във Велинград с установени положителни проби за чума по ДПЖ.
Според д-р Даниел Денев заболяването е укривано за дълъг период от време, в противоречие със законодателството. Той представи хронология на случая, при който след съмнения за наличие на заболяването в обектите, са взети 40 двойни проби на кръв и слюнка на 20 ноември. На следващия ден са взети нови 50 проби на кръв и слюнка за изследване. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за установяване наличието на антитела. Всички взети проби са положителни.
Доц. Емилия Иванова, ръководител на лабораторията за екзотични и опасни инфекции, специализирана структура на БАБХ, обясни че пробите са били насочени за две заболявания – първо е отхвърлена шарката по овцете и козите, след което пробите са били изследвани за чума по дребните преживни животни. Пробите са положителни, като по думите на доц. Иванова би било спекулативно да се говори за съмнение в тях. Тя подчерта, че всяка година минимум по два пъти лабораторията участва в изпитване със слепи проби. Тя допълни, че лабораторните изследвания са подготвени за изпращане в Монпелие не за потвърждаване, а за допълнително изследване за отговор на въпроса от къде са внесени заразените животни.
Доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България апелира към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ. Той подчерта, че животновъдите са отговорни за своите животни, затова те трябва да поемат своята отговорност. Доц. Костов допълни, че Националната референтна лаборатория е проверявана два пъти от ЕС и има 100% успеваемост.