Начало » Новини » Коментари
13.11.2024 г.

Среща на НАЗ за несъответствията при мониторинга на площите, установени от ДФЗ

Важно за фермерите!
Среща на НАЗ за несъответствията при мониторинга на площите, установени от ДФЗ

Снимка: sinor.bg

По инициатива на ръководството на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) на 12 ноември във фонд „Земеделие“ се е провела важна среща, на която са изяснени някои несъответствия, засечени от фермерите при мониторинга на заявените за подпомагане площи в Кампанията 2024 г., съобщиха отбраншовата организация.

По отношение на казуса за „Наличие на площи с постоянен характер“, ръководството на ДФЗ е посочило, че данните в колоната „Наличие на площи с постоянен характер“ от таблицата следва да се възприемат от земеделските стопани само като информативни, на този етап. Парцелите с установени площи с постоянен характер ще бъдат разгледани по-детайлно и ще бъдат засечени с информацията от Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП) в МЗХ. Въз основа на този анализ ще се изготви слоят „Физически блокове“, който предстои да бъде публикуван в началото на следващата 2025 година.

Тогава традиционно ще бъде предоставена и възможност на земеделските стопани да възразят срещу несъответстващи данни и резултати за заявените от тях парцели. Това означава, че до 20 ноември тази година земеделските стопани няма да изразят несъгласие по отношение на „Наличие на площи с постоянен характер“, но не означава, че няма да могат да възразят срещу слоя „Физически блокове“ в началото на следващата година.

Още за мониторинга на площите

Най-често установяването на несъответствие относно площи с постоянен характер се дължи на спецификата на сателитните изображения от спътниците „Сентинел“, чиято разделителна способност е на пиксели с размер от 10 метра и по този начин в парцелите с обработваемите земи са попаднали пътища или сгради, или са места от парцела със засушавания (които подвеждат алгоритъма на СМП като голи и ерозирали терени), са обяснили от ДФЗ.

При установено наличие на площи с постоянен характер има няколко варианта за действие към момента:

– Ако земеделският стопанин е очертал площите си в миналогодишните граници и не е разширявал парцелите си – не предприема действия за изразяване на несъгласие;

– Ако земеделският стопанин е очертал по-различни граници на площите и е разширил парцела през тази кампания, но въпреки всичко целият парцел е в действителност работим и се обработва земята – не се предприема действие за изразяване на несъгласие;

– Ако земеделският стопанин е очертал неправомерно площи, като пътища, нарушени терени, кариери, застроени площи и др. – е редно да се коригира съответният парцел, като се оттегли частично или изцяло.

По отношение на казуса „Наличие на опожарени площи“, разискван на 12 ноември в ДФЗ, е обявено, че доста голяма част от казусите касаят наличие на опожарени площи в „слънчоглед“ и „люцерна“. От НАЗ разясниха, че тези култури няма как да са горели и да са опожарени. До два дни предстои от ДФЗ да решат дали да премахнат културите „слънчоглед“ и „люцерна“ от списъка с мониторираните площи. От ДФЗ предполагат, че алгоритъмът на Системата за мониторинг на площ по някакъв начин се лъже от черния цвят или от евентуален пушек при прибирането на продукцията. Опожарените площи също ще минат на повторно разглеждане от Техническия инспекторат на ДФЗ и там, където има в действителност установен пожар, ще бъде санкционирана само частта от парцела, която е изгоряла, а не целият физически блок.

По отношение на проверките на място – земеделските стопани, които имат проверки на място (ПнМ), следва да знаят, че нямат възможност за изразяване на несъгласие, корекция и оттегляне на парцели в момента, съгласно нормативните разпоредби. В тези случаи най-голяма тежест имат резултатите и данните от протоколите от ПнМ и те са водещи за плащанията.

Среща на НАЗ за несъответствията при мониторинга на площите, установени от ДФЗ
8059
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
До 20 ноември стопаните имат възможност да направят промени
Публикувани са данните за установени несъответствия от Системата за мониторинг на площ
Комитет по наблюдение
Над 700 млн. лв. е подпомагането за местните групи до 2027 година
От 17 септември до 1 октомври т.г
МЗХ по график прави обучения за земеделски производители в страната
Не е ясно какви критерии са приети за напояването по 4,1
Със 17-то изменение на ПРСР 2014-2020 ще се преразпределят още 100 млн. лв.
Днес е заседанието на мониторинговия комитет
Комитетът по наблюдение ще зачерква лобистки текстове от критериите за новия прием по подмярка 4.1
Започват преговори по новата ОСП
България и още 16 държави в ЕС искат преразглеждане на мониторинга на площите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини