Начало » Новини » Страната

Намалява износа на всякакъв вид стоки от България

Износа на мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход спадна рязко
Синор.БГ / 13.11.2024 г.
Намалява износа на всякакъв вид стоки от България

През периода януари - август 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 3.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 36 269.0 млн. лв., а вносът на стоки от ЕС намалява с 5.6% и е на стойност 36 374.7 млн. лева, съобщиха от Националния статистически институт.

През август 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.4% спрямо август 2023 г. и е на стойност 4 286.5 млн. лв., а вносът намалява с 10.6% и е на стойност 4 011.0 млн. лева.

Най-голям спад се наблюдава в сектор „Храни и живи животни“ (18.0%). Най-голямо увеличение при вноса е отчетено в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (42.9%), докато най-голям е спадът в сектор „Артикули, класифицирани главно според вида на материала“ (12.3%). Данните са според Стандартната външнотърговска класификация.

Износът на стоки от България за трети страни през периода януари - септември 2024 година намалява с 3.5% в сравнение със същия период на 2023 г. и е в размер на 22 536.2 млн. лв., a вносът нараства със 7.5% и е на стойност 31 067.5 млн. лева.

Най-голям ръст при износа е отбелязан в сектор „Химични вещества и продукти“ (10.1%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (37.0%). Най-голямо увеличение при вноса е отчетено в сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“ (26.1%). Най-голям спад се наблюдава при „Машини, оборудване и превозни средства“ (6.1%). Данните са според Стандартната външнотърговска класификация.

Изнесените стоки общо за трети страни и ЕС са в размер на 63 156.4 млн. лв. през периода януари - септември 2024 г., което е с 3.6% по-малко в сравнение със същия период на предходната година, а общата стойност на внесените стоки от трети страни и ЕС е 71 973.3 млн. лв. и намалява с 0.1%.

Намалява износа на всякакъв вид стоки от България
3852
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 20-26 февруари 2026 година
Есенниците подновяват вегетацията, прекалената влага спъва обработките
След назначението на служебния министър на земеделието
Христанов: Спираме рекета на БАБХ върху бизнеса
Проектът на Тахов остана да виси
Депутатите единодушни: Оперираният законопроект за подпомагане мина в комисията
Родното зърно не спечели, а процедурата за хлебна пшеница бе отменена
Цената на фуражния ечемик се срина на международния търг в Йордания
Източниците обаче се разминават за количеството – 25 000 или 55 000 тона
Фуражната царевица поскъпна на международния търг в Тунис
Позиции
Цветан Цеков: Земеделието иска приемственост и управленци без зависимости
Свързани материали
Виж
Анализ за перспективите в търговските взаимоотношения
Китай свива вноса на агростоки от ЕС, но търси повече продукти с висока стойност
Актуална статистика
След износ зърнените запаси са намалели с над 500 хиляди тона
При ечемика силният ръст на доставките за трети страни се забавя рязко
Темпото на износ на мека пшеница от ЕС изпревари това от миналия сезон
Примерът на съседите
Гърция изпреварва 4 пъти България по биоплощи, агросекторът там расте
Цените на вътрешния пазар скочиха с 15 на сто в навечерието на Рамазана
Турция забрани износа на птиче месо за овладяване на поскъпването му
FRUIT LOGISTICA 2026
Българските зеленчуци с нов шанс за европейските пазари след изложението в Берлин
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини