Начало » Новини » Коментари
11.11.2024 г.

Екоинвестициите, за които младите фермери ще получават по 10 точки в приема на 15 ноември

Насоки за кандидатстване
Екоинвестициите, за които младите фермери ще получават по 10 точки в приема на 15 ноември

Снимка: sinor.bg

В края на работния ден на 12 ноември изтича срокът, в който земеделците могат да подават предложения или да критикуват насоките за кандидатстване по интервенцията II.Д.1. „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 година.

Според тези насоки периодът на прием по тази интервенция ще започне на 15 ноември 2024 г. и да приключи в 23,59 часа на 24 януари 2025 г.

Буджетът на безвъзмездната финансова помощ е левовата равностойност на 90 милиона евро, като заявленията се подават изцяло по електронен път чрез СЕУ на следния интернет адрес: https://seu.dfz.bg. Кандидатите на възраст от 18 до 40 години могат да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема – отново по електронната поща: rdd@mzh.government.bg или чрез Системата за електронни услуги, като ясно се посочва наименованието на приема. Крайният срок за публикуване на разясненията по отношение на Условията за кандидатстване е 16 декември 2024 г., поясняват от земеделското министерство.

Според критериите за оценка най-много – по 10 точки, ще бъдат давани за проекти в чувствителните сектори - „плодове и зеленчуци“, „животновъдство“ и „етеричномаслени култури“; за кандидати, които са с висше аграрно образование; а също и за инвестиции в иновативни за стопанството технологии, като - иновативни производствени технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси в селскостопанското производство, включително напоителни системи“.

По-надолу може да се запознаете с инвестициите, за които може да получавате висока оценка, а проектите ви да бъдат одобрени.

1.1 Изграждане на инсталации за ВЕИ за производство на енергия за собствено потребление, включително такива използващи биомаса.

1.2 Инвестиции в системи и оборудване за водовземни съоръжения, включително кладенци и съоръжения за съхранение на вода, както и закупуване на техническо оборудване за тяхната експлоатация,

1.2 , включително нови тръбопроводи, системи за капково напояване, инсталации за дъждуване, пивоти, помпени станции, техники/съоръжения за съхраняване/опазване на водата, генератори, водни помпи, филтърни възли.

1.3 Ефективно използване на ресурсите, включително прецизно и интелигентно земеделие, иновации;

1.3.1 Инвестиции в системи и оборудване, включващи софтуер или хардуер за събиране, обработка и анализ на данни и информация от различните фази по отглеждане, производство, съхранение и продажба на селскостопански продукти (животински и растителни) - системите и оборудването трябва да се използват за събиране, обработка и анализ, отдалечен контрол, управление и мониторинг на данни за поливни норми, торови норми, състояние на почвата и културите, добиви, здравословно състояние на животните, вкл. при отглеждане на пчелни семейства, норми на хранене, продуктивност и други пряко свързани с произвеждания селскостопански продукт – система за идентификация на животни, навигационни системи, GPS устройства, контролери, датчици и уреди за контрол, дронове, метеорологични станции и датчици, и др. със сходно предназначение.

1.3.2 Инвестиции в цифрови устройства и оборудване за внедряване в различни видове земеделска техника, които подобряват процеса по отглеждане на селскостопанските култури и намаляват обема на използваните торове, препарати и други ресурси използвани в производството – GPS устройства, автоматични управления, контролери, датчици и уреди за контрол на пръскането, торенето, обработките, торове и ПРЗ в почвите, за контрол и управление на обработките на почвата и др. със сходно предназначение.

1.3.3 Инвестиции, за които има издаден документ за ползван патент по смисъла на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели и същият е издаден преди не – повече от две години преди датата на подаване на проектното предложение.

1.4 Цифровизация и модернизация на производствените машини и оборудване;

1.4.1 Инвестиции свързани с изграждане/модернизиране/оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани/роботизирани системи, използвани в отделните фази по отглеждане на животни / хранене, доене, поене, почистване, дезинфекция и др./, вкл. прилежащ към тях софтуер. Автоматизирани и/или роботизирани системи, използвани в отделните фази по отглеждане на животни при отглеждане, хранене, вкл. пчелни семейства, поене и доене – системи за автоматизирано/роботизирано хранене, системи за автоматизирано/роботизирано доене, доилни зали, доилни съоръжения, системи за идентификация, системи за управление и наблюдение на стадото или пчелина, електропастир, дронове, системи и софтуер за управление на доенето, системи за електронно управление на микроклимата в животновъдните обекти и др. със сходно предназначение.

1.4.2 Инвестиции свързани с изграждане, модернизиране или оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани/роботизирани системи използвани в отделните фази /по отглеждане и прибиране на селскостопанските култури/, като напояване, торене, превенция от неблагоприятни метеорологични явления /слани, градушки и др./, превенция от болести и неприятели и др. вкл. прилежащ към тях софтуер - GPS устройства, метеорологични станции, автоматични управления, контролери, датчици и уреди за контрол, съоръжения и оборудване за превенция от слани, градушки, слънцезащитни системи, системи за защита от вредители, и др. със сходно предназначение. Оранжерии с електронно управление на микроклимата, прецизно дигитално напояване, торене, растителна защита за производство на плодове и зеленчуци с високо качество.

1.4.3 Инвестиции свързани с изграждане/модернизиране/оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани системи и съоръжения за подготовка на продукцията за продажба, които се използват за една или комбинация от дейности, свързани с почистването, подготовката за съхранение, съхранението, сортирането, маркирането и опаковането селскостопански продукти, вкл. прилежащ към тях софтуер - съоръжения и оборудване за съхранение на продукцията - камери за охлаждане, системи за автоматизирано складиране, както и машини и оборудване за измиване, сортиране и пакетиране на готова продукция и др. със сходно предназначение.

1.4.4 Инвестиции в специфично оборудване и/или апаратура в земеделското стопанство, която автоматизира, допълва или модернизира съществуващи в практиката машини, съоръжения, оборудване, апаратура, земеделска техника и сменяема прикачна техника, чрез които се подобрява процеса по производство и съхранение на селскостопански продукти, включително отглеждане на селскостопанските култури и животни - GPS устройства, контролери, датчици и уреди за контрол, дронове, мобилни устройства и др. със сходно предназначение. Инвестиции в сменяема прикачна техника, които се използват за селскостопанско производство чрез принципите за ефективно консервационно земеделие – култиватори и брани за частични обработки на почвата, сеялки за директна и прецизна сеитба и др. съпътстващи функции, торовнасящи машини за прецизно торене; пръскачки за прецизно внасяне на торове, стрипер хедери. Сеялки за директна сеитба, дигитализирани сеялки за прeцизна сеитба, сменяеми, прикачни пръскачки и торовнасящи машини за прeцизно торене и пръскане, адаптери, приспособления и стрипер хедери и други машини спомагащи за внедряване на иновации и иновативни технологии, опазващи компонентите на околната среда, в това число и чрез цифровизация и автоматизация.

Екоинвестициите, за които младите фермери ще получават по 10 точки в приема на 15 ноември
4010
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Приемът е отворен до 27 януари 2025 г.
Над 176 млн. лева заделя МЗХ за проекти за млади фермери
Важно!
Приемът за млади фермери започва днес – вместо в ИСАК през СЕУ
Насоки за кандидатстване - трета част
Млади фермери, инвестиращи в едно и също село, община и област, ще трупат общо 12 точки за проект
Втора част на насоките, качени за обсъждане
Опис на документите за плащане, които млади фермери ще подават при субсидиране
Насоки за кандидатстване
За 3 години младите фермери трябва да повишат СПО на стопанството си поне с 4 хил. евро
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини