Начало » Новини » Коментари
11.11.2024 г.

Екоинвестициите, за които младите фермери ще получават по 10 точки в приема на 15 ноември

Насоки за кандидатстване
Екоинвестициите, за които младите фермери ще получават по 10 точки в приема на 15 ноември

Снимка: sinor.bg

В края на работния ден на 12 ноември изтича срокът, в който земеделците могат да подават предложения или да критикуват насоките за кандидатстване по интервенцията II.Д.1. „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 година.

Според тези насоки периодът на прием по тази интервенция ще започне на 15 ноември 2024 г. и да приключи в 23,59 часа на 24 януари 2025 г.

Буджетът на безвъзмездната финансова помощ е левовата равностойност на 90 милиона евро, като заявленията се подават изцяло по електронен път чрез СЕУ на следния интернет адрес: https://seu.dfz.bg. Кандидатите на възраст от 18 до 40 години могат да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема – отново по електронната поща: rdd@mzh.government.bg или чрез Системата за електронни услуги, като ясно се посочва наименованието на приема. Крайният срок за публикуване на разясненията по отношение на Условията за кандидатстване е 16 декември 2024 г., поясняват от земеделското министерство.

Според критериите за оценка най-много – по 10 точки, ще бъдат давани за проекти в чувствителните сектори - „плодове и зеленчуци“, „животновъдство“ и „етеричномаслени култури“; за кандидати, които са с висше аграрно образование; а също и за инвестиции в иновативни за стопанството технологии, като - иновативни производствени технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси в селскостопанското производство, включително напоителни системи“.

По-надолу може да се запознаете с инвестициите, за които може да получавате висока оценка, а проектите ви да бъдат одобрени.

1.1 Изграждане на инсталации за ВЕИ за производство на енергия за собствено потребление, включително такива използващи биомаса.

1.2 Инвестиции в системи и оборудване за водовземни съоръжения, включително кладенци и съоръжения за съхранение на вода, както и закупуване на техническо оборудване за тяхната експлоатация,

1.2 , включително нови тръбопроводи, системи за капково напояване, инсталации за дъждуване, пивоти, помпени станции, техники/съоръжения за съхраняване/опазване на водата, генератори, водни помпи, филтърни възли.

1.3 Ефективно използване на ресурсите, включително прецизно и интелигентно земеделие, иновации;

1.3.1 Инвестиции в системи и оборудване, включващи софтуер или хардуер за събиране, обработка и анализ на данни и информация от различните фази по отглеждане, производство, съхранение и продажба на селскостопански продукти (животински и растителни) - системите и оборудването трябва да се използват за събиране, обработка и анализ, отдалечен контрол, управление и мониторинг на данни за поливни норми, торови норми, състояние на почвата и културите, добиви, здравословно състояние на животните, вкл. при отглеждане на пчелни семейства, норми на хранене, продуктивност и други пряко свързани с произвеждания селскостопански продукт – система за идентификация на животни, навигационни системи, GPS устройства, контролери, датчици и уреди за контрол, дронове, метеорологични станции и датчици, и др. със сходно предназначение.

1.3.2 Инвестиции в цифрови устройства и оборудване за внедряване в различни видове земеделска техника, които подобряват процеса по отглеждане на селскостопанските култури и намаляват обема на използваните торове, препарати и други ресурси използвани в производството – GPS устройства, автоматични управления, контролери, датчици и уреди за контрол на пръскането, торенето, обработките, торове и ПРЗ в почвите, за контрол и управление на обработките на почвата и др. със сходно предназначение.

1.3.3 Инвестиции, за които има издаден документ за ползван патент по смисъла на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели и същият е издаден преди не – повече от две години преди датата на подаване на проектното предложение.

1.4 Цифровизация и модернизация на производствените машини и оборудване;

1.4.1 Инвестиции свързани с изграждане/модернизиране/оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани/роботизирани системи, използвани в отделните фази по отглеждане на животни / хранене, доене, поене, почистване, дезинфекция и др./, вкл. прилежащ към тях софтуер. Автоматизирани и/или роботизирани системи, използвани в отделните фази по отглеждане на животни при отглеждане, хранене, вкл. пчелни семейства, поене и доене – системи за автоматизирано/роботизирано хранене, системи за автоматизирано/роботизирано доене, доилни зали, доилни съоръжения, системи за идентификация, системи за управление и наблюдение на стадото или пчелина, електропастир, дронове, системи и софтуер за управление на доенето, системи за електронно управление на микроклимата в животновъдните обекти и др. със сходно предназначение.

1.4.2 Инвестиции свързани с изграждане, модернизиране или оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани/роботизирани системи използвани в отделните фази /по отглеждане и прибиране на селскостопанските култури/, като напояване, торене, превенция от неблагоприятни метеорологични явления /слани, градушки и др./, превенция от болести и неприятели и др. вкл. прилежащ към тях софтуер - GPS устройства, метеорологични станции, автоматични управления, контролери, датчици и уреди за контрол, съоръжения и оборудване за превенция от слани, градушки, слънцезащитни системи, системи за защита от вредители, и др. със сходно предназначение. Оранжерии с електронно управление на микроклимата, прецизно дигитално напояване, торене, растителна защита за производство на плодове и зеленчуци с високо качество.

1.4.3 Инвестиции свързани с изграждане/модернизиране/оборудване в земеделското стопанство на автоматизирани системи и съоръжения за подготовка на продукцията за продажба, които се използват за една или комбинация от дейности, свързани с почистването, подготовката за съхранение, съхранението, сортирането, маркирането и опаковането селскостопански продукти, вкл. прилежащ към тях софтуер - съоръжения и оборудване за съхранение на продукцията - камери за охлаждане, системи за автоматизирано складиране, както и машини и оборудване за измиване, сортиране и пакетиране на готова продукция и др. със сходно предназначение.

1.4.4 Инвестиции в специфично оборудване и/или апаратура в земеделското стопанство, която автоматизира, допълва или модернизира съществуващи в практиката машини, съоръжения, оборудване, апаратура, земеделска техника и сменяема прикачна техника, чрез които се подобрява процеса по производство и съхранение на селскостопански продукти, включително отглеждане на селскостопанските култури и животни - GPS устройства, контролери, датчици и уреди за контрол, дронове, мобилни устройства и др. със сходно предназначение. Инвестиции в сменяема прикачна техника, които се използват за селскостопанско производство чрез принципите за ефективно консервационно земеделие – култиватори и брани за частични обработки на почвата, сеялки за директна и прецизна сеитба и др. съпътстващи функции, торовнасящи машини за прецизно торене; пръскачки за прецизно внасяне на торове, стрипер хедери. Сеялки за директна сеитба, дигитализирани сеялки за прeцизна сеитба, сменяеми, прикачни пръскачки и торовнасящи машини за прeцизно торене и пръскане, адаптери, приспособления и стрипер хедери и други машини спомагащи за внедряване на иновации и иновативни технологии, опазващи компонентите на околната среда, в това число и чрез цифровизация и автоматизация.

Екоинвестициите, за които младите фермери ще получават по 10 точки в приема на 15 ноември
2021
 

Последни материали
Виж
Въпреки финансовите затруднения на домакинствата в страната
Продажбите на биопродукти в Нидерландия нараснаха с 55 на сто за 5 години
Съдържанието на масло в тазгодишната реколта е нараснало с 2 на сто
Активното търсене продължава да вдига цените на слънчогледа в Украйна
Самолета покрива 500 000 хектара площ
Румънска фирма купи самолет за дъжд
Тече подготовката за 18-ия симпозиум по аграрни изследвания в Атина
БАБХ
Ново огнище на шарка по овцете в хасковското село Узунджово
Насоки за кандидатстване - трета част
Млади фермери, инвестиращи в едно и също село, община и област, ще трупат общо 12 точки за проект
Свързани материали
Виж
Насоки за кандидатстване - трета част
Млади фермери, инвестиращи в едно и също село, община и област, ще трупат общо 12 точки за проект
Втора част на насоките, качени за обсъждане
Опис на документите за плащане, които млади фермери ще подават при субсидиране
Насоки за кандидатстване
За 3 години младите фермери трябва да повишат СПО на стопанството си поне с 4 хил. евро
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
По-малка административна тежест
Младите и малки стопани ще попълват по-малко документи при получаване на субсидиите по ПРСР
БФС
Отличени са 30 земеделци в конкурса „Фермерството и младите хора“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини