Пикът от нетипични за Европа смъртоносни болести по животните стана повод за среща между главните ветеринарни и санитарни инспектори от държавите от Централна и Източна Европа, които обсъдиха актуалните теми на среща в София. Участниците дискутираха проблемите около транспортирането на живи животни от държави членки на Европейския съюз към трети страни. Подчертано беше и значението на засилените мерки срещу проникване на инфекциозни заболявания в рамките на Европейския съюз, предвид стратегическото местоположение на България като външна граница на Общността, съобщиха от БАБХ.
„През последните години сме изправени пред сериозни предизвикателства и разпространение на епизоотии на нови територии“, заяви Илиян Костов, главен ветеринарен санитарен инспектор на България.
Изнесени бяха данни за динамиката на африканската чума по свинете (АЧС) в България и държавите членки от последните две години и приложените мерки за контрол. Обсъдени бяха действия за овладяване на птичия грип (високопатогенната инфлуенца по птиците) през сезон 2023-2024 г. Представителите на ветеринарните власти от Централна и Източна Европа информираха за актуалната ситуация по отношение на тези заболяванията по животните в съответните страни. Във фокуса на разговора бе и ситуацията в Европа относно заболяването син език, серотип 3 и необходимите мерки за прием на животински пратки от засегнати райони.
Участниците бяха информирани за усилията за ликвидиране и мониторинг на огнищата на шарка по овцете в областите Ямбол, Стара Загора и Хасково. В тази връзка изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински подчерта, че е необходимо да се действа единно, „за да постигнем успешно целта за опазване на здравето на животните“.
Участниците в срещата се обединиха около следните препоръки, които да се предложат на обсъждане на срещата на генералните директори на ветеринарни служби, която ще се проведе следващата седмица в Брюксел:
1. Важно е Европейската комисия да унифицира правилата за сертифициране, контрол и движение на пратки с живи животни, ваксинирани срещу серотип 3 на заболяването син език;
2. Да се приложи хармонизиран подход и предварителна проверка на документите на пратките с живи животни, изпращани от държавите членки за Турция или транзитирани през нейна територия.
В събитието участваха още експерти от дирекциите „Политики по агрохранителната верига“ и „Животновъдство“ в МЗХ и „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“ и „Граничен контрол“ към БАБХ.