Начало » Новини » Страната

Слънчогледът в Добричко е почти прибран с добиви над миналогодишните

При царевицата има слабо отстъпление при близо 90 на сто ожънати площи
Синор.БГ / 26.10.2024 г.
Слънчогледът в Добричко е почти прибран с добиви над миналогодишните

Само 2650 дка от маслодайния слънчоглед са останали за прибиране от земеделските стопани в област Добрич от засети 932 850 декара, съобщиха от министерството на земеделието и храните, цитирани от Българската телеграфна агенция. През миналата година засетите площи със слънчоглед в областта бяха 844 450 декара. Средният добив е нараснал с близо 5,8% спрямо миналата година до 180,1 килограма от декар.

Най-високи добиви са получили стопаните в община Тервел, където са прибрани по 200 кг от декар, а в община Добричка са 185 кг. от декар. В общините Добрич, Балчик и Генерал Тошево средните добиви са 180 кг. от декар, а по 170 кг. от декар прибират стопаните в общините Каварна, Крушари и Шабла.

Средният добив при царевицата за зърно в област Добрич е 301,6 кг. от декар при 314,1 кг. от декар през миналата година, сочат данните на МЗХ. Добивите са най най-високи отново в община Тервел, където земеделците прибират до 415 кг. от декар, в община Добричка са 350 кг. от декар, в община Добрич – 330 кг. от декар, а в община Крушари – по 310,6 кг. от декар. При земеделските стопани в община Каварна средните добиви са 250 кг. от декар, в община Шабла – 235,4 кг. от декар, в община Генерал Тошево – 230 кг. от декар, като там има и 187 декара пропаднали площи., а най-ниски са добивите в община Балчик – 210 кг. от декар.

Към момента е прибрана реколтата от царевица от 732 630 декара, а засетите площи в област Добрич са 816 350 декара при 970 800 декара през миналата стопанска година.

Започнала е сеитбата на пшеницата и рапицата в област Добрич за новата стопанска година. Към момента засетите площи с пшеница са 411 480 декара, а с рапица – 67 100 декара.

Слънчогледът в Добричко е почти прибран с добиви над миналогодишните
4441
 

Последни материали
Виж
Срещи с бизнеса
Винарският бранш настоява за маркетингов план за българското вино
Северна Македония въвежда таван на надценките и мерки срещу поскъпването на торовете
Франция увеличава помощта за фермерите заради скъпите горива
Над 2 тона нелегални препарати за растителна защита са открити при акция на ОДБХ и МВР
Информационна кампания
Фермери искат промени в ЗСПЗЗ за ползване на пасища в съседни общини
Информационна кампания
Субсидии животновъдство: Отпада доказването на мляко и месо при обвързаната подкрепа
Свързани материали
Виж
Таен клиент разкри сръбския продавач повторно на пчеларското изложение
Пресякоха търговия със забранено в ЕС лекарство за пчели в Добрич
Началото на пролетната сеитба се очертава към средата на април
Посевите с есенници в Добричко са в добро състояние след зимата
Предстоящо
В Добрич подготвят фермерско изложение за Великден
Мартенски дни на отворените врати в Оптиком в Добрич и Разград
Състоянието на есенниците се следи отблизо заради риск от преовлажняване
В Добричко отчитат добри условия за сеитбата на пролетните култури
Изложението "Борса за семена и посадъчен материал" започна в Добрич
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини