Начало » Новини » Страната

Нови обвиняеми от Европейската прокуратура за измама на ДФЗ

Синор.БГ / 18.10.2024 г.
Нови обвиняеми от Европейската прокуратура за измама на ДФЗ

Във вторник Европейската прокуратура в София (България) внесе в Софийския градски съд обвинителен акт срещу три лица, обвинени в измама, свързана с проект за пластмасови изделия, съфинансиран от ЕС.

Разследването на Европейската прокуратура твърди, че трите лица са се сговорили да представят невярна информация, за да получат финансова подкрепа за проект за закупуване на автоматизирани производствени линии за пластмасови изделия на стойност 196 000 евро (384 014 лв.) - съфинансиран до 85% от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и 15% от националния бюджет на България.

За да може да се възползва от средствата на ЕС, бенефициентът е трябвало да представи оферти за закупуване на оборудването от три различни фирми. Въз основа на събраните доказателства една от офертите е била фалшифицирана с помощта на съучастник, работещ за дружеството, което привидно е подало офертата. Разследването показа, че управителите на това дружество не са разрешили офертата, нито са знаели, че тя е била представена.

Фалшивият документ е бил представен на управляващия орган - Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ), с единствената цел да се получат незаконно средства от ЕС, като се създаде впечатление, че са получени трите задължителни оферти.

Средствата не са изплатени на бенефициента, тъй като управляващият орган е установил нередности и е докладвал за тях..

Ако бъдат признати за виновни, обвиняемите са заплашени от лишаване от свобода за срок от една до шест години, както и от глоба в размер приблизително от 1 000 евро (2 000 лв.) до 5 100 евро (10 000 лв.).

Нови обвиняеми от Европейската прокуратура за измама на ДФЗ
4695
 

Последни материали
Виж
Скоро трябва да стане ясно и дали ставката за рапицата ще се понижи рязко
Китай премахва митата върху вноса на грах и рапичен шрот от Канада
Отличници са ечемикът и твърдата пшеница, при меката ръстът вече е 10 на сто
Износът на зърно от ЕС нарасна с близо 20 на сто спрямо миналия сезон
Мартенски дни на отворените врати в Оптиком в Добрич и Разград
Вносителят обещава преработка и износ за трети страни, а БАБХ – да го контролира
В аржентинския слънчоглед откриха в пъти над допустимото малатион и делтаметрин
Агрометеорологична прогноза за периода 28 февруари – 6 март 2026 година
Топлото време ще досъбуди есенниците, съществени валежи не се очакват
Открита е сериозна корупционна практика
Премиерът: Получихме сигнал от министър Христанов, свързан с националната сигурност
Свързани материали
Виж
Ердоган обяви над 18 милиард евро за земеделие през 2026 г.
Министътър обеща плащания и контрол
Иван Христанов пред браншовици: Който има проблем, ще бъде чут!
Българските фермери формират 1,8 на сто от БВП – над средното равнище за ЕС
Комисията заседава утре
Парламентът дава ход на земеделския законопроект на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС
Пловдив - център на селското стопанство
Биотемите на АГРА 2026: национална конференция и биоинкубатор
Примерът на съседите
Гърция изпреварва 4 пъти България по биоплощи, агросекторът там расте
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини