Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев и екип на МЗХ обсъдиха с фермери във Варна предварителните условия по интервенциите в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., свързани с плащане на площ и животни. В срещата участваха и земеделски производители от Добрич, Шумен, Силистра и Разград. Дискусията е част от поредицата обучения за фермери с експерти от Министерство на земеделието и храните, ДФЗ и Национална служба съвети в земеделието.
„Идеята на тези срещи е да запознаем земеделските производители с условията и изискванията при кандидатстването за директните плащания. Очаквам тук да бъде отговорено на всички ваши въпроси и да намерим заедно решения на възникналите казуси“, заяви заместник-министър Янчев.
Земеделските производители се запознаха с промените в Законоустановените изисквания (ЗИУ) и в Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Експертите посочиха често срещаните грешки при въвеждане на данните и документите при заявяване на еко схемите. По отношение на дневниците за проведените растителнозащитни мероприятия и торене бяха направени разяснения за правилното им попълване.
Животновъдите поставиха въпроси за доказването на произведените месо и мляко след последните промени по отношение на изискванията за обвързаното подпомагане.
Екип от ДФЗ представи промените в Системата за електронни услуги (СЕУ) и новите функционалности, които ще улеснят потребителите и ще дадат възможност за обратна връзка. Земеделските стопани дадоха препоръки за подобряване на системата и процеса по очертаване на площите. Те бяха информирани и за възможностите на Системата за мониторинг на площ чрез сателитни снимки, включително за проследяване на вегетацията на растенията или при възникнали пожари.
В рамките на дискусията фермерите бяха запознати с предстоящите до края на годината приеми по Стратегическия план. Срещата продължи над четири часа, като земеделските производители имаха възможност да зададат редица въпроси и да получат подробни отговори.
Следващите срещи със земеделски производители в рамките на кампанията са във Велико Търново на 26 септември, Плевен на 27 септември, Монтана на 30 септември и София на 1 октомври 2024 г. Обученията се организират от Звеното за управление на Националната ОСП мрежа и се финансират от Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020.