Министерски съвет прие да се увеличат средствата, които държавните висши училища ще получават за обучение на студенти и докторанти по важни за икономиката специалности в съответствие с потребностите на пазара на труда. По-голямо финансиране се предвижда и за университетите, които осигуряват по-високо качество на обучението.
Обхванати ще бъдат общо 140 615 студенти и докторанти. Средствата за финансиране на тяхното обучение се увеличават със 138,8 млн. лева.
Това предвиждат приетите от Министерския съвет изменения на постановленията за определяне на диференцирани нормативи за издръжка на обучението за един студент по професионални направления и за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в зависимост от комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда.
С измененията се повишават коефицентите, по които се умножава базовият норматив за издръжка на обучението на един студент в 47 професионални направления. Сред тях са „Математика“, „Информатика и компютърни науки“, „Биологически науки“, „Химически науки“, „Обществено здраве“, „Здравни грижи“, „Ветеринарна медицина“, „Физически науки“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Педагогика“, „Растениевъдство“, „Животновъдство“, „Общо инженерство“ и други.
С промените се усъвършенства и механизмът за диференцирано финансиране на висшето образование според комплексната оценка за качеството. Тя се формира на базата на различни индикатори като реализация на пазара на труда на завършилите, учебен процес и научни изследвания във висшето училище.