Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен получи вчера 4 септември окончателния доклад на Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство на ЕС, предаден от председателя на групата професор Петер Строшнайдер. Озаглавен „Споделена перспектива за земеделието и храните в Европа“, докладът представя оценка на предизвикателствата и възможностите, последвана от набор от препоръки. Тези предложения ще ръководят работата на Европейската комисия при оформянето на нейната „Визия за земеделието и храните“, която трябва да бъде представена през първите 100 дни от втория мандат на председателя фон дер Лайен.
В доклада на Диалога се посочва, че храните и селскостопанското производство са съществена част от европейското общество и сигурност и че разнообразието на европейските храни и земеделие е важно предимство. Членовете на Стратегическия диалог са единодушни, че икономическата, екологичната и социалната устойчивост в хранително-вкусовия сектор могат да се подсилват взаимно, особено когато са подкрепени от съгласувани политически мерки. Изтъква се и ролята на пазарите, хранителните навици и иновациите за стимулиране на устойчивостта.
Препоръките, представени в доклада, са структурирани в пет стълба:
Разглежда необходимостта от адаптиране на ОСП в контекста на продължаващия преход към по-устойчиви и конкурентоспособни хранителни системи, значението на укрепването на позицията на земеделските стопани във веригата за създаване на стойност на храните, достъпът до финансиране и ролята на търговията и международните стандарти.
Напредък към устойчиви агрохранителни системи: препоръките в този раздел се отнасят до подкрепата и насърчаването на устойчиви земеделски практики, включително в животновъдството, и се застъпват за повишаване на осведомеността относно хуманното отношение към животните и за овластяване на потребителите да избират устойчиви и балансирани диети.
Насърчаване на трансформираща устойчивост: в условията на нарастващи екологични, климатични, геополитически и икономически рискове докладът очертава необходимостта от укрепване на инструментите за управление на риска и управление на кризи, както и от по-добро опазване и управление на земеделските земи, насърчаване на устойчивото на вода земеделие и разработване на иновативни подходи за отглеждане на растения.
Изграждане на атрактивен и разнообразен сектор: в този раздел подробно е описано значението на обновяването на поколенията и равенството между половете, както и на жизнените селски райони и хранително-вкусовите системи, включително необходимостта от защита на работниците.
По-добър достъп до знания и иновации и тяхното използване: в препоръките се заключава, че достъпът до знания и умения трябва да бъде улеснен и че цифровизацията е възможност.
Предистория на Стратегическият диалог:
Януари месец 2024 година в резултат на фермерски протести в цяла Европа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен постави началото на Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство - нов форум, чиято задача е да договори обща визия за бъдещето на европейския селскостопански и хранителен сектор до лятото на 2024 г.
„Назрял е моментът е да се постигне нов консенсус относно храните и селското стопанство сред земеделските стопани, селските общности и всички други участници в агрохранителната верига на ЕС. Земеделските стопани и хранително-вкусовата промишленост в ЕС осигуряват здравословна и висококачествена храна и имат основен принос за нашата икономика, особено в селските райони. Те също така полагат огромни усилия да допринесат за нашия колективен екологичен и цифров преход. В същото време обаче те са изправени пред широк спектър от предизвикателства — от изменението на климата до инфлацията до нестабилните пазарни въздействия. С този стратегически диалог създаваме форум за представяне на ясна визия за бъдещето в полза на всички,“ заяви председателят Фон дер Лайен.
Стратегическият диалог, председателстван от германския експерт проф. Петер Строшнайдер, обединява широк спектър от заинтересовани страни от цялата агрохранителна верига. След тази първа среща в Брюксел ще бъдат организирани поредица от тематични срещи. В диалога активно ще участват Съветът на ЕС и Европейският парламент. Това ще бъде възможност да се чуят гледните точки, амбициите, опасенията и решенията на земеделските стопани и другите заинтересовани страни.
Стратегическият диалог, обявен от председателя в нейната реч за състоянието на Съюза през 2023 г., ще разгледа предизвикателствата и възможностите като справедлив стандарт на живот за земеделските стопани и общности, подкрепа за селското стопанство, използване на знанията и технологичните иновации, както и бъдещето на европейската продоволствена система на ЕС в един конкурентен свят.