"За румънското селско стопанство въпросът не е дали, а кога ще умрем“, заяви 39-годишната румънска фермерка Юлия Благу разказва Българската телеграфна агенция позовайки се на Франс прес. Вдигайки едно царевично растение, не по-голям от ръката си, Юлия Благу допълва, че сушата смазва реколтата й "като неудържим парен валяк“, принуждавайки я за първи път да вземе пари назаем, за да плати на работниците си.
В Румъния на фермерите е обещано обезщетение за двата милиона хектара земеделска земя, на които според правителството са били нанесени щети от сушата. Но един фермер заяви пред Франс прес, че селското стопанство се е превърнало в "лотария“ и той се чувства оставен "на Божията милост“.
В стотици села кладенците са пресъхнали и са наложени ограничения на водата, докато езерата изчезват. Православни свещеници дори са ходили в полета с напукана от жегата почва, за да се молят за дъжд.
Междувременно фермери като Благу се опитват да се приспособят към условията. Тя няма да сее царевица през следващата година, някога най-доходоносната култура в региона. Започнала да тества сорго, по-устойчива на топлина зърнена култура, произхождаща от Африка, и също така обмисля засаждане на кориандър и нахут освен пшеницата, слънчогледа и другите култури.
По-на юг, близо до Дунав, площ от 100 000 хектара песъчлива почва, наречена "Румънската Сахара", се превърна в поле за тестване на алтернативни култури.
Страната губи 1000 хектара обработваема земя всяка година заради изменението на климата според министъра на околната среда на Румъния Мирча Фекет, който се опасява, че след 50 години тази южна част на страната може да се превърне в пустиня.