Чумата по дребните преживни животни в Румъния обхвана нови територии, като на 23 юли бяха потвърдени 5 нови огнища в окръзите Тулча и Констанца в диапазон до 20 километра от първото огнище, съобщиха местни средства за масова информация, като се позоваха на данни на румънската Националната агенция за ветеринарен и санитарен контрол и безопасност на храните. От тях 3 са в големи ферми и 2 – в домашни стопанства. Всички животни в засегнатите ферми ще бъдат умъртвени.
След като във ферма в град Бая, окръг Тулча, бе регистрирано първото огнище с над 49 хил. овце, в още една с 14 899 овце в рамките на града бе потвърдено огнище, както и друга в землището на града със 7478 овце. Последната заразена голяма ферма е в местността „Бабадаг” в окръг Тулча с 1329 кози, както и едното домашно стопанство в местността „Стежару” с 663 овце. Последното домащшно стопанство е в землището на град Синое в окръг Констанца с 424 кози.
„След потвърждението от Националната референтна лаборатория за здравето и диагностиката на животните към Института за здравето и диагностиката на животните в Букурещ окръжните ветеринарни служби се намесиха спешно. Местните центрове за контрол върхгу заболяванията в Тулча и Констанца наредиха според плана за приетите мерки за предотвратяване на разпространението на заболяването незабавно да бъдат умъртвени козите и овцете в заразените ферми, както и да бъдат неутрализирани труповете чрез изгаряне на утвърдените за целта места”, се посочва в съобщение на агенцията.
Вземайки предвид увеличаването на площта, обхваната от новите огнища в окръзите Тулча и Констанца, са разширени предпазната зона до 25 километра от първото огнище (в която попадат всички досега открити огнища, като най-близкото е на 5 километра в посочения радиус), а зоната за наблюдение – до 34 километра, както и допълнителна зона за наблюдение до 44 километра от първото огнище. Забранено е излизането на овце и кози, както и изнасянето на сперма, яйцеклетки и ембриони от тях и преработени продукти от животниски произход от посочените зони. Продължава епидемиологичното разследване по случая.
Междувременно управата на агенция свика заседание с представители на сектора, включително износители и превозвачи, в която взе участие и румънският министър на земеделието и развитието на селските райони Флорин Барбу. В него бе изтъкнато, че износът на овце и кози за трети страни не е и няма да бъде спиран, докато властите и икономическите субекти си сътрудничат в спазването на правилата и изискванията за доставките за чужбина. Особено внимание ще бъде обърнато на установяването, регистрирането и изследването на предназначени за износ животни от стопанства от необхванатите от заболяването зони, както и на контрола върху превоза на животни. От агенцията се ангажират да подкрепят развитието на износа на овце от Румъния, включително чрез предоговаряне на условията с трети страни и с въвеждането на допълнителна система за тестване на партидите животни, насочени за износ. То ще бъде извършвано от лаборатории на агенцията, разполагащи с необходимото оборудване и обучен персонал. Присъстващите на заседанието се споразумяха да поддържат постоянен контакт и да си сътрудничат за овладяване на ситуацията, така че да бъдат запазени трудно извоюваните със съвместни усилия външни пазари
Планът за сдържане на чумата по дребните преживни животни ще бъде допълнен, за да съответства на настоящото епидемиологично положение.
Както Барбу, така и председателят на агенцията увериха присъстващите на заседанието, че стопаните на умъртвените животни ще бъдат компенсирани според законовите норми.
Вирусът на чумата по дребните преживни животни не засяга човешкото здраве, но е в състояние да нанасе мащабни икономически щети, умъртвявайки до 70% от заразените животни.