Миналата седмица Европейската прокуратура (ЕПО) в Букурещ (Румъния) започна наказателно производство срещу лице, обвинено в незаконно получаване на почти 2 млн. евро от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).
Разследването сочи, че заподозреният е получил с измама безвъзмездно финансиране през 2017 г. и 2019 г. за два проекта, които са имали за цел изграждането на оранжерии за ягоди и марули в община Балану, окръг Гюргево (Румъния). По време на претърсването на жилища, извършено на 10 юли 2024 г., властите откриват 60 фалшифицирани документа, включително извлечения от банкови сметки, платежни нареждания и данъчни фактури. Приема се, че тези документи са били представени на румънската Агенция за финансиране на инвестициите в селските райони (AFIR) в подкрепа на искания за разходи, привидно направени по проектите.
Твърди се, че като е представил и използвал тези фалшифицирани документи като доказателство за несъществуващи разходи, заподозреният е нанесъл вреда на бюджета на ЕС в размер на почти 2 млн. евро.
За да възстановят средствата, за които се твърди, че са били измамени, властите са иззели две селскостопански сгради, свързаната с тях земя, банкови сметки и луксозен автомобил, принадлежащи на обвиняемия.
Тази седмица Европейската прокуратура (ЕПО) в Тимишоара (Румъния) обвини и пет лица в измама със субсидии, фалшифициране на частни документи и интелектуална фалшификация, като щетите се оценяват на 667 000 евро.
Става въпрос за проект за създаване на свинеферма в град Корабия, окръг Олт, финансиран от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР). Според разследването бенефициентът на средствата, с подкрепата на доставчика на оборудването и консултанта по проекта, е представил фалшиви документи за стоки, които са били закупени на по-ниска цена и са били от друго естество или количество от исканите от ЕЗФРСР, като по този начин неправомерно е получил средства от бюджета на ЕС в размер на 667 000 евро.
Освен това се разбира, че двама служители на румънската Агенция за финансиране на инвестиции в селските райони (AFIR) при изпълнение на служебните си задължения са посочили невярно, че са извършили точни проверки на място на оборудването, което е било поискано от бенефициера.
В резултат на проактивните мерки на Европейската прокуратура беше предотвратено неправомерното получаване на допълнителна сума от бюджета на ЕС в размер на около 500 000 евро.
Разследването разчиташе на подкрепата на румънската Генерална дирекция за борба с корупцията (Direcția Generală Anticorupție - Serviciile Județene Anticorupție Timiș and Mehedinți), Полицейски инспекторат на окръг Тимиш - Общинска полиция Лугой (Inspectoratul de Poliție Județean Timișș - Poliția Municipiului Lugoj-Secția 5 Poliție Belinț) и Бригада за специални операции Тимишоара (Direcția de Operațiuni Speciale - Brigada de Operațiuni Speciale Timișoara).