Начало » Новини » Страната

ЕК мобилизира два хеликоптера от Чехия за борба с пожарите в България

Механизъм за гражданска защита на ЕС
Синор.БГ / 16.07.2024 г.
ЕК мобилизира два хеликоптера от Чехия за борба с пожарите в България

Хеликоптерна площадка Снимка: sinor.bg

В отговор на спешните искания за помощ в борбата срещу горските пожари, получени от България и Северна Македония, Европейската комисия задейства механизма за гражданска защита на ЕС и България получава два хеликоптера от Чехия, един от които от противопожарния флот на rescEU, съобщиха от пресцентъра на ЕК

Северна Македония получава един хеликоптер от Сърбия, два хеликоптера от Словения, два самолета и един хеликоптер от Турция и едно въздухоплавателно средство от флота на rescEU за горски пожари от Хърватия.

Комисарят по въпросите на управлението при кризи Янез Ленарчич подчерта значението на солидарността в тези усилия: „ЕС е единен в подкрепата си. Бързата ни реакция чрез помощта от ЕС е от решаващо значение за местните усилия срещу тези опустошителни горски пожари. Оставаме готови да предоставим допълнителна подкрепа, ако е необходимо. Горските пожари не познават граници, нито нашият ангажимент да помогнем“, обясни Ленарчич.

Координационният център на ЕС за реагиране при извънредни ситуации продължава да следи отблизо ситуацията, като гарантира, че при необходимост може бързо да бъде предоставена допълнителна помощ.

Това лято Комисията сформира самолетен парк и предварително разположени пожарникари в цяла Европа. 556 пожарникари от 12 държави са разположени стратегически на ключови места в Европа, готови да помогнат на местните противопожарни служби. ЕС събра специален флот от противопожарни самолети на rescEU за това лято, състоящ се от 28 самолета и 4 хеликоптера, разположени в 10 държави членки.

След новиата от ЕК премиерът Главчев свика оперативен щаб за борба с пожарите.

ЕК мобилизира два хеликоптера от Чехия за борба с пожарите в България
4201
 

Последни материали
Виж
MARS: Зимните култури в Европа излизат от покой при благоприятни условия
НАЗ призовава българските евродепутати да защитят фермерите от поскъпване на торовете
Може да следите за увреждания на горите чрез онлайн регистър
Изплатени са 3,2 милиона евро за пропаднали площи, вижте ставките
Копа-Коджека и водещи организации: ЕС да заложи на биогоривата
Евтин ориз залива Европа: фермерите предупреждават за срив на сектора
Свързани материали
Виж
Натискът на еколозите продължава
WWF внесе в МС подписката с искане за покупката на самолети за гасене на пожари
Петиция
От WWF настояват властта да купи хеликоптери за гасене на пожари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини