Цели 12 години България е успявала да се опази от бум на горските пожари, но това лято картината е плачевна. От началото на годината досега в страната са избухнали 244 пожари, които вече са обхванали 55 хиляди декара гори (площите са коригирани поради грешка, допусната неволно от зам. министъра). Немалка част от тях са върхов пожар, което означава, че пораженията са цялостни и единственото спасение е в цялостното залесяване на тези гори. Тази печална статистика беше съобщена в интервю за националното радио от зам. министъра на земеделието Мирослав Маринов, който през последните дни обикаля страната, подкрепяйки колегите си в потушаването на стихиите.
Още в началото на миналата седмица първите тревожни сигнали за палежи дойдоха от фермери в Средногорието. В края на седмицата райони от Югозападна България също пламнаха, като там пламъците се разпространиха от съседни територии в Северна Македония и Гърция. Високите температури и усилващият се южен вятър също стана причина за огромните поражения от все още бошуващия огън край Свиленградско, Старозагорско и Пловдивско. И до този момент обаче горските не разполагат с вертолети и други летатлин средства, за да потушават навреме стихиите в труднодостъпни планниски райони, призна Маринов.
Близо 80 на сто от пожарите възникват при косене на ливади, сочи анализ от 2021 г.
За пореден път огромна част от пожарите възникват поради небрежно нехайство или човешки грешки. Ще припомним хилядите декари унищожени гори, предизвикани от пожари при косене на трева, запалена цигара или неизгасен огън, запален от туристи.
Призивът на горските служители отново е в горещите летни месеци всеки от нас да се замисли, преди да посегне към техниката за косене на суха трева или да гаси стърнища. „Защото след подобни пожари картината в горите е страшна – огънят унищожава не само дърветата, но животни, гризачи, растителност и цялото разнообразие“, заключава Маринов.