Начало » Новини » Страната
02.07.2024 г.

Очертава се поскъпване на биологичните ябълки в ЕС

При очаквания спад в реколтата с 15 на сто и нарасналите разходи с 25 на сто за 3 години
Очертава се поскъпване на биологичните ябълки в ЕС

Студовете през периода на цъфтеж натиснаха реколтата от биологични ябълки в Европейския съюз с 15% през тази година, обявиха от Нидерландската организация на производителите на плодове на официалния си уебсайт. Производителите от общността настояват за мерки за държавна подкрепа и междувременно повишават цените на фона н анарастващото търсене, което скоро може да се окаже невъзможно за задоволяване. Проблемът бе обсъден на общото събрание на Европейския форум за биологични плодове, проведен в германския град Равенсбург.

Участниците изразиха тревогата си относно ръста на производствените разходи при биологичните ябълки – за последните 3 години те са се увеличили с около 25% за килограм, при това във всички основни производствени региони в ЕС. Причините са няколко, включително повишаването на минимални работни заплати, поскъпването на енергоносителите, разходите за машините и за засаждането на нови сортове. Биологичните сортове ябълки трябва да са устойчиви на значителни въздействия, включително на промените в климата и заболявания, затова и фиданките струват скъпо. Поради всички тези причини много производители на биологичните плодове са изправени пред проблеми с ликвидността.

В обсъжданията бе подчертано, че повишаването на цените на ниво производител досега не се прехвърля на пазара, но още една година без поскъпване ще е невъзможна. За да покрият нарасналите разходи, на производителите ще се наложи да повишат цените и биологичните ябълки ще поскъпнат за купувачите.

Сред основните теми на срещата бяха прогнозите за предстоящата реколта от биологични ябълки. Макар в районите, където бяха предприети превантивни мерки за защита на овошките – например оросяване при нощни студове и инсталиране на противоградни мрежи – да се очакват по-стабилни добиви, като цяло спадът за ЕС ще бъде значителен. Общото мнение, изразено на форума, бе, че защитата от крайности в метеорологичните условия при отглеждането на биологични ябълки е важна цел за постигане на достатъчно големи реколти в бъдеще. От нидерландската организация се надяват, че управите в европейските овощни региони ще осигурят максимално финансиране за вложения в подобни защитни мерки за биологичните ябълки.

Давид ван де Грааф, председател на нидерландската Асоциация на производителите на биологични плодове Prisma Fruit, посочи, че положението в родината му отговаря на описаната картина на срещата. „Реколтата от биологични ябълки у нас през тази година вероятно ще бъде с 15% по-ниска. От една страна защото градушките причиниха големи щети, а пък компаниите сравнително късно предприеха борба с ябълковия цветояд с всички произтичащи последици. По този начин производството не нараства, а разходите се увеличават значително. За последните 3 години и ние имаме ръст на производствените разходи с 25 евроцента на килограм. Това определено предизвиква притеснения”, посочи Де Грааф.

Ябълките са втория по популярност плод в ЕС след бананите, а нарастващото осъзнаване на важността от здравословно хранене е сред основните движещи сили в сектора на биологичните плодове. Климатичните промени, болестите и вредителите се отразяват пагубно на реколтата въпреки разширяването на площите с биологични ябълки. Във Франция само за 2 години, от 207 до 2019 г., реколтата от ябълки от биологични площи е нараснала до 28% от 20%, докато в Италия за същия период се е увеличила точно наполовина – до 14% от 10%.

Биологиното овощарство в ЕС предполага промяна на парадигмата на производството, за да бъдат решени проблемите по цялата верига в сектора на плодовете, като същевременно бъдат сведени до минимум замърсяването на околната среда и бъдат поддържани справедливи цени за производителите.

Очертава се поскъпване на биологичните ябълки в ЕС
2620
 

Последни материали
Виж
Сухо ябълково вино
12 - 15.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска Стокова Борса
Започна изложението „Дунавски овощари“ 2024
Пътешестваме из дебрите на какаото, шоколада, кафето
Тази събота софиянци могат да се насладят на кулинарията в Интер Експо Център
Китай понижи значително вноса на свинско
Доставките на зърнени и бобови култури за чужбина нарастват с близо 50 на сто
Украйна вече изнесе над половината от съгласуваните количества пшеница
Свързани материали
Виж
Пътешестваме из дебрите на какаото, шоколада, кафето
Тази събота софиянци могат да се насладят на кулинарията в Интер Експо Център
Изложенията в Интер експо център - София
Хранителната индустрия осигурява над 1,6 милиарда лева добавена стойност
Селекции
„Месомания“ изненада с премиера на нов вид свинско месо „Черен ангел“
Основен доставчик е Украйна, при твърдата пшеница – Турция
ЕС свива вноса на зърно през сезона с изключение на царевицата
Есенни изненади
От днес до 16 ноември посетете 5-те изложения за храни в „Интер Експо център“
В преработката на месо обаче се налагат любителите на модерни технологии
Вкусът на еленския бут е уникален заради мястото на производство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини