Начало » Новини » Страната
02.07.2024 г.

Очертава се поскъпване на биологичните ябълки в ЕС

При очаквания спад в реколтата с 15 на сто и нарасналите разходи с 25 на сто за 3 години
Очертава се поскъпване на биологичните ябълки в ЕС

Студовете през периода на цъфтеж натиснаха реколтата от биологични ябълки в Европейския съюз с 15% през тази година, обявиха от Нидерландската организация на производителите на плодове на официалния си уебсайт. Производителите от общността настояват за мерки за държавна подкрепа и междувременно повишават цените на фона н анарастващото търсене, което скоро може да се окаже невъзможно за задоволяване. Проблемът бе обсъден на общото събрание на Европейския форум за биологични плодове, проведен в германския град Равенсбург.

Участниците изразиха тревогата си относно ръста на производствените разходи при биологичните ябълки – за последните 3 години те са се увеличили с около 25% за килограм, при това във всички основни производствени региони в ЕС. Причините са няколко, включително повишаването на минимални работни заплати, поскъпването на енергоносителите, разходите за машините и за засаждането на нови сортове. Биологичните сортове ябълки трябва да са устойчиви на значителни въздействия, включително на промените в климата и заболявания, затова и фиданките струват скъпо. Поради всички тези причини много производители на биологичните плодове са изправени пред проблеми с ликвидността.

В обсъжданията бе подчертано, че повишаването на цените на ниво производител досега не се прехвърля на пазара, но още една година без поскъпване ще е невъзможна. За да покрият нарасналите разходи, на производителите ще се наложи да повишат цените и биологичните ябълки ще поскъпнат за купувачите.

Сред основните теми на срещата бяха прогнозите за предстоящата реколта от биологични ябълки. Макар в районите, където бяха предприети превантивни мерки за защита на овошките – например оросяване при нощни студове и инсталиране на противоградни мрежи – да се очакват по-стабилни добиви, като цяло спадът за ЕС ще бъде значителен. Общото мнение, изразено на форума, бе, че защитата от крайности в метеорологичните условия при отглеждането на биологични ябълки е важна цел за постигане на достатъчно големи реколти в бъдеще. От нидерландската организация се надяват, че управите в европейските овощни региони ще осигурят максимално финансиране за вложения в подобни защитни мерки за биологичните ябълки.

Давид ван де Грааф, председател на нидерландската Асоциация на производителите на биологични плодове Prisma Fruit, посочи, че положението в родината му отговаря на описаната картина на срещата. „Реколтата от биологични ябълки у нас през тази година вероятно ще бъде с 15% по-ниска. От една страна защото градушките причиниха големи щети, а пък компаниите сравнително късно предприеха борба с ябълковия цветояд с всички произтичащи последици. По този начин производството не нараства, а разходите се увеличават значително. За последните 3 години и ние имаме ръст на производствените разходи с 25 евроцента на килограм. Това определено предизвиква притеснения”, посочи Де Грааф.

Ябълките са втория по популярност плод в ЕС след бананите, а нарастващото осъзнаване на важността от здравословно хранене е сред основните движещи сили в сектора на биологичните плодове. Климатичните промени, болестите и вредителите се отразяват пагубно на реколтата въпреки разширяването на площите с биологични ябълки. Във Франция само за 2 години, от 207 до 2019 г., реколтата от ябълки от биологични площи е нараснала до 28% от 20%, докато в Италия за същия период се е увеличила точно наполовина – до 14% от 10%.

Биологиното овощарство в ЕС предполага промяна на парадигмата на производството, за да бъдат решени проблемите по цялата верига в сектора на плодовете, като същевременно бъдат сведени до минимум замърсяването на околната среда и бъдат поддържани справедливи цени за производителите.

Очертава се поскъпване на биологичните ябълки в ЕС
3029
 

Последни материали
Виж
Тежките случаи продължават
Отговор на БАБХ по повод смъртността на овце в Карнобатско
Среща в парламента
Фермери търсят подкрепа от депутати за бюджета за земеделие през 2025 г.
Зам. министрите на земеделието Янислав Янчев и Иван Капитанов
От МЗХ обещават кампанията за директни плащания да приключва отново на 9 юни
Ръстът е сдържан от поевтиняването на културата на международните пазари
Изкупните цени на царевицата в Украйна продължават да се повишават
Сухото време даде възможност на фермерите в Европа да довършат сеитбата
Есенниците в части от България и Румъния не са достатъчно закалени
БАБХ
Потушено е огнище на шарка по овцете в Кърджалийско
Свързани материали
Виж
Сухото време даде възможност на фермерите в Европа да довършат сеитбата
Есенниците в части от България и Румъния не са достатъчно закалени
Първа част
ЕК одобри вторите промени в Стратегическия план – начало на поредица
Цените на телешкото месо в България ще продължат да се движат на високи нива
Анкета на Българската стопанска камара
За първи път от 20 години бизнесът е крайно недоволен от властта
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Предстоящо
От БАБХ ще разясняват казуса с „усложнената обстановка във Велинград“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини