Започна третият ден от Празника на черешата в Кюстендил, предлагащ на гостите богата фолклорна програма и щандове, обсипани с великолепни кулинарни произведения от череши, които заслужават да бъдат опитани.
От 10 часа до 14 часа на площада в Кюстендил ще има арт ателиета и занимателни работилници за деца. В същия интервал от часове се провежда и кулинарното изложение „Череши в кухнята“.
Местни кулинари ще се състезават в създаването на най-интересните и вкусни ястия на основата на череши. Красиви пити, сладка, компоти и сиропи от череши ще красят изложбените маси. Кулинарното изложение демонстрира многообразието на този плод и креативността на кулинарните таланти на Кюстендил.
Програмата предвижда концерт на Лилия Семкова с участието на кюстендилски певчески и фолклорни формации.
Вчера стана ясно, че най-едрите череши са се родили в кюстендилското село Граница. Читалище „Просвета“ в селото представи най-едрият екземпляр, който е от сорта "Сумит“ с диаметър 37 милиметра. Миналата година журито измери череша с диаметър от 38 мм, която също беше предоставена от овощните градини край село Граница.
За най- атрактивно вешало награди получиха читалищата „Отец Паисий“ в село Багренци, „Искра“ в село Нови чифлик, „Отец Паисий“ в село Гърляно, „Просвета“ в село Граница, „Просвета“ в село Слокощица и „Просвета“ в село Гирчевци.
Отличия за най-красив черешов щанд бяха връчени на читалищата „Славчо Темкин“ в село Драговищица, „Христо Ботев“ в село Пиперков чифлик, „Христо Ботев“ в село Таваличево, „Светило“ в село Горна Гращица, „Спасовица“ в село Николичевци, „Владимир Димитров-Майстора“ в село Шишковци. Награда беше връчена и на дома "Ильо войвода“ в Кюстендил.
Всички читалища получиха парични стимули от община Кюстендил и подаръци от спонсорите на събитието.
За поредна година Институтът по земеделие в Кюстендил бе съорганизатор на традиционния за града празник на черешата. В настоящото му издание научното звено представи пред гостите на празника 85 сорта череши, вишни и хибриди.
„Тази година празникът е малко по-късно, много от черешите преминаха. Топлото време ускори узряването им. Човек, ако погледне на пръв път, трудно може да различи отделните сортове, защото повечето от тях вече са на фаза презряване, но все пак на нашия щанд се вижда палитрата от плодове и тяхното разнообразие“, заяви проф. д-р Димитър Сотиров, заместник-директор на института.
По думите му хората са свикнали да различават не повече от 5-6 сорта череши, а институтът показва разнообразието от сортове. „Целта е хората да се запознаят и с нашата селекционна дейност при черешата. Представили сме и много хибриди, които по някои качества превъзхождат основните сортове. Надяваме се, че в близките няколко години ще бъдат признати като нови сортове български череши“, коментира Сотиров.
Той е категоричен, че българската череша е сред най-вкусните в света.