В деня на влизането в сила на преразгледаните правила на ЕС за меда от 13 юни 2024 г., Европейската комисия отправя покана за създаване на платформа за меда, която да събере най-добрия наличен експертен опит в областта на автентичността и проследяването на меда. Тази група от експерти ще подпомогне Комисията при хармонизирането на методите за откриване на фалшификации в меда и проследяване на продукта до производителя или вносителя, който го е събрал. Новите общи правила за състава и етикетирането на меда ще помогнат на потребителите да направят информиран избор, като увеличат прозрачността в хранителната верига и ограничат измамните практики.
От средата на 2026 г., когато директивата ще започне да се прилага, страните на произход в медовите смеси ще трябва да се изписват на етикета в низходящ ред с процентния дял на всеки произход. Държавите членки ще имат възможност да изискват проценти за четирите най-големи дяла само когато те съставляват повече от 50 % от сместа.
Преразгледаната директива оправомощава Европейската комисия да въведе в срок от 4 години правилата за хармонизирани методи за анализ за откриване на фалшифициране на меда със захар, а в срок от 5 години - методите за проследяване на произхода на меда и критериите за гарантиране, че медът не е прегряван и не е премахван прашецът при продажбата му на крайния потребител.
Очаква се предстоящата платформа за меда, да е съставена от до 90 членове. Тя трябва да събере данни за методите за подобряване на контрола на автентичността на меда и да предостави препоръки за проследяване на произхода, критерии за състав и възможност за създаване на референтна лаборатория на Съюза.
Поканата за кандидатстване за участие в платформата е отворена до 15 юли. За да бъдат приети в нея, организациите, които кандидатстват, трябва да са вписани в Регистъра за прозрачност. Очаква се първото заседание на Платформата да се проведе през ноември 2024 г. под председателството на Генерална дирекция "Земеделие" на Европейската комисия. Предвижда се Платформата да заседава поне два пъти годишно. Платформата за меда се създава за първоначален срок от пет години.