В петък цените на пшеницата на борсата в Париж коригираха рязко надолу. При закриване на борсата мелничарското зърно се търгуваше по EUR243,75 за тон, в сравнение с EUR251,25 за тон един ден по-рано. Основна причина за ценовия срив е решението на турското правителство да спре вноса на пшеница от 21 юни най-малко до 15 октомври, „за да защити фермерите от колебания в цените, за да осигури вътрешни доставки и да създаде благоприятен пазар за производителите”. Спирането на вноса може да бъде удължено след 15 октомври в зависимост от "пазарните условия на тази дата", поясниха от министерството. В изявление турското министерство на земеделието каза, че ще спре вноса на пшеница в съответствие с препоръките на Министерството на търговията. Официалните власти акцентират, че мерките ще бъдат приложени „за да предпазят турските производители от спада на цените поради интензивността на доставките по време на прибиране на реколтата и да гарантират стабилност на пазара в полза на производителите”.
Решението на турското правителство предизвика смут на пазара. Търговците се опасяват, че този ход на турските власти ще накара руските експортьори да пренасочат зърнените потоци предназначени за Турция за други пазари. Според Reuters Турция е петият по големина вносител на пшеница в света, като купува зърно предимно от Русия.
Европейските участници в търговията със зърно споделят, че Русия вероятно ще бъде основният губещ от решението на Турция. „Русия доставя някъде между 60-75% от вноса на пшеница в Турция и тази забрана изглежда ще влезе в сила точно когато новата руска реколта ще излиза на пазара“. „Ако руската пшеница не може да се продава в Турция, тя ще трябва да се предлага другаде на ниски цени, което може да означава, че други вносители в Близкия изток, Африка и Азия ще се възползват“. Експертите предупреждават, че това може да намали търсенето на европейска и американска пшеница на международния пазар.
Валутният дефицит и политиката за намаляване на вноса на пшеница от двата основни потребителя на руско зърно - Турция и Египет, предполагат трудно начало на новия сезон за Русия. Това мнение изрази Дмитрий Рилко, генерален директор на Института за конюнктура на аграрните пазари (ИКАР – Москва „Турция има добра зърнена реколта и големи преходни запаси, така че властите решиха да подкрепят собствените си фермери. Но като цяло трябва да се каже, че двете най-големи икономики, вносителки на черноморско зърно Египет и Турция, не са в най-добро състояние и изпитват остър недостиг на валута. Не е най-добрият старт на сезона за нас“, каза експертът.
Според федералния център Agroexport към 19 май Турция е закупила 6,7 милиона тона пшеница от Руската федерация и стана вторият вносител след Египет, който досега е доставил 7,4 милиона тона пшеница от Русия.