Агрометеорологичните условия през изминалия период бяха динамични и се характеризираха с наднормени температури и поднормени валежи в по-голямата част на страната. По-значителни количества над 50% от 10-дневната норма са измерени в Ловеч, Плевен и Велико Търново от централната част на Дунавската равнина, в Разград и Шумен от Лудогорието, а в част от Тракийската низина – в Казанлък, Сливен и Хасково.
През по-голямата част от следващия 7-дневен период агрометеорологичните условия ще се определят от топло време с вероятност за локални валежи, се посочва в прогноза на Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ). Максималните температури ще надвишават 30 градуса по Целзий през целия период, като ще достигат 38 традуса в Тракийската низина, което е предпоставка за топлинен стрес и влошаване на условията за нормално развитие на културните растения, намиращи се във вегетативен и генеративен стадий от своето развитие.
В началото на втората 10-дневка на юни при царевицата ще протича листообразуване, при слънчогледа засят в агротехнически срок – формиране на съцветие, при зърнено-бобовите култури (фасул,соя) – бутонизация и цъфтеж. При ечемика в полските райони ще преобладава восъчна зрелост. При пшеницата ще протича масово млечна и восъчна зрелост. При рапицата ще се наблюдава фаза узряване.
Високите температури и сухото време ще намалят запасите от влага в 50-сантиметровия почвен слой до и под границата на оптимално овлажнение при пролетните култури.
Високите температури и ниската атмосферна влажност ще ограничат възможностите за извършване на растителнозащитни мероприятия и ще затруднят работата на полето.