Начало » Пазари » Маслодайни култури
04.06.2024 г.

Изкупните цени на слънчогледа в Украйна надхвърлят 450 долара за тон

Преработващите заводи работят с минимална печалба в очакване на новия сезон
Изкупните цени на слънчогледа в Украйна надхвърлят 450 долара за тон

Изкупните цени на слънчогледа в Украйна надхвърлиха 18 хил. хривни (448,23 долара по текущия курс – бел. ред) за тон и преработващите заводи са готови да го купуват дори на по-високи цени заради недостатъчните си запаси, обявиха анализатори на кооператива „ПУСК”, създаден в рамките на Върховната селскостопанска рада, цитирани от електронното издание AgroPortal. „Възстановяването на работата на пристанищата през февруари-март доведе до значително намаляване на запасите от слънчоглед, което се отразява в ръст на цените”, посочват те.

По техни данни предприятията, преработващи маслодайни култури в Украйна, работят с минимална печалба в очакване на новия сезон. „Текущите цени често осигуряват на заводите минимална печалба и понякога те дори работят на загуба, но основната им цел е да поддържат дейността до началото на сезона на рапицата, когато новата реколта ще влезе за преработка. През тази седмица се очаква цените на слънчогледа да продължат да се повишават. Заводите ще продължат да купуват слънчогледа по настоящите цени, които се колебаят в рамките на 18 100-18 200 хривни (450,91-453,30 долара по текущия курс – бел. ред) за тон”, смятат анализаторите на кооператива. Според тях изкупните цени могат скоро да достигнат 19 хил. хривни за тон.

Очакванията им за темпото на износ на слънчогледово масло от Украйна през юли и август обаче са за забавяне, след като през май са договорени едва 620 тона за доставки за чужбина. „Цените на слънчогледовото масло растат заради ограниченото предлагане на световния пазар”, включително от Украйна, констатират те.

Изкупните цени на слънчогледа в Украйна надхвърлят 450 долара за тон
6923
 

Последни материали
Виж
МЗХ ще обмисля финансиране на подмяната на радарната система за борба с градушките със средства от Стратегическия план
Общественото обсъждане тече до 18 юли
До 30 септември 2025 г. се удължава срокът за изпълнение на проектите по подмерки 4.1 и 4.2
Закупени са 50 000 тона за средно около 250 долара за тон
Фуражната царевица поскъпна на търга за внос в Тунис
Агрометеорологична прогноза за периода 11-17 юли 2025 година
Наднормени температури ще налагат подходящ поливен режим за културите
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Към днешна дата украинските фермери са ожънали над 2,5 млн. тона зърнени и бобови култури нова реколта
Свързани материали
Виж
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Към днешна дата украинските фермери са ожънали над 2,5 млн. тона зърнени и бобови култури нова реколта
Очакванията са тенденцията да се запази и през настоящия сезон
Износът на рапица от Украйна падна до минимум за последните 3 сезона
Позиция за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
България протестира срещу високите квоти за внос на храни от Украйна
Позициа на браншовете
Притеснения на „Копа и Коджека“ по споразумението с Украйна
Министър Тахов ще обсъди с колегите си от Източна Европа споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини