Начало » Новини » Страната
31.05.2024 г.

Правилникът за прилагане на закона за земята ще бъде обсъждан до 12 юни

Важно!
Правилникът за прилагане на закона за земята ще бъде обсъждан до 12 юни

Снимка: sinor.bg

Дългоочакваният правилник за прилагане на последните изменения в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи е качен за обсъждане на страницата на Министерстсвото на земеделието и храните и по него ще бъдат приемани предложения до 12 юни. Времето е малко, затова и браншовите организации имат готовност да прегледат правилника, по който ще се сключват и едногодишните споразумения по чл. 37в.

Промените при провеждането на процедурите за отдаване под наем или аренда чрез търг на обработваемите земеделски земи от държавния поземлен фонд за уедрено ползване на земеделските земи чрез създаване на масиви за ползване по споразумение, както и за предоставяне под наем или аренда на пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд налагат да бъдат променени съответните процедури в Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ).

В чл. 47в например за отдаването на земите от Държавния поземлен фонд вместо конкурси ще се организират търгове. В тях право за участие ще имат физически лица, кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани по Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, които са с постоянен адрес на територията на общината по местонахождение на имотите, обект на търга – при кандидатстване на физически лица.

Създава се точка 11, в коята е записано, че кандидатите трябва да са със седалище или адрес на управление на територията на общината по местонахождение на имотите, обект на търга – при кандидатстване на кооперации, еднолични търговци и юридически лица;са собственици или ползватели на животновъдни обекти, находящи се на територията на общината по местонахождение на имотите, обект на търга, или развиват стопанска дейност на територията на общината по местонахождение на имотите, обект на търга.“

Създават се ал. 4 – 6, според която право на участие в първата тръжна сесия имат лицата по ал. 1, които:

1. за предходните три години имат регистрирано правно основание за ползване на земеделски площи, заети със зеленчуци - при кандидатстване за отглеждане на зеленчуци;

2. за предходните три години имат регистрирано правно основание за ползване на земеделски площи, заети с трайни насаждения – при кандидатстване за създаване и/или отглеждане на трайни насаждения;

3. са собственици или ползватели на животновъдни обекти, регистрирани в ИИС на БАБХ, и на селскостопански животни, заявени за подпомагане през предходната година в ИСАК – при кандидатстване за отглеждане на едногодишни полски култури и многогодишни фуражни култури – житни, бобови и техните смеси, за изхранване на животни;

4. са сертифицирани за биологично производство – при кандидатстване за биологично производство на зеленчуци, трайни насаждения, едногодишни полски култури и многогодишни фуражни култури – житни, бобови и техните смеси за изхранване на животни; са физически лица или еднолични търговци на възраст до 40 години към датата на подаване на документите за участие в търга, които кандидатстват за отглеждане на зеленчуци и трайни насаждения, но нямат регистрирано правно основание за предходните три години за ползване на земеделски площи, заети със зеленчуци и трайни насаждения.

Регистрираните правни основания за ползване на земеделски площи по ал. 4, т. 1 и 2 се удостоверяват служебно, а обстоятелствата относно отглежданите култури, както и по т. 5, се удостоверяват с декларация. Обстоятелствата по ал. 4, т. 3 и 4 се удостоверят служебно чрез справка в съответните информационни системи и регистри, а когато такива не се поддържат, информацията се изисква от компетентната администрация. Обстоятелството по ал. 4, т. 5 се проверява по реда на чл. 47з, ал. 3 при представяне на документа за самоличност или на нотариално завереното пълномощно.

За първа тръжна сесия договори за наем и аренда се сключват до достигане на размера по чл. 24а, ал. 1б от ЗСПЗЗ. Областната дирекция „Земеделие“ уведомява спечелилият кандидат за надвишаване на размера по чл. 24а, ал. 1б от ЗСПЗЗ, който в срока по ал. 1 следва да посочи имотите и/или части от тях, за които ще сключи договор. Имотите, останали след сключването на договорите по ал. 2, се включват в заповедите по чл. 47ж, ал. 6 за втора тръжна сесия. Информация за размера на площите, одобрени за подпомагане на спечелилите кандидати през предходната година, се предоставя служебно от Държавен фонд „Земеделие“. Внесените депозити за имоти и/или части от тях, за които не се сключва договор поради достигане до размера, посочен в чл. 24а, ал. 1б от ЗСПЗЗ се възстановяват.“

В чл. 47н думите „по реда на Административнопроцесуалния кодекс“ се заменят с „в 14-дневен срок пред районния съд“.

(6) Право на участие във втора тръжна сесия имат лицата по ал. 1 и ал. 4, при наличие на останали свободни площи в същата или в съседна община, независимо от областта, в която се намира.“Първата тръжна сесия се провежда в срок не по-кратък от 30 дни от датата на публикуване на обявата в местен вестник. Заповедта по ал. 1 се поставя на информационни табла в областната дирекция "Земеделие" и общинската служба по земеделие и се публикува се на интернет страницата на областната дирекция „Земеделие“.

Втората тръжна сесия се провежда след приключване на първата тръжна сесия и актуализиране на информацията за останалите свободни земи от държавния поземлен фонд със заповед на директора на областната дирекция "Земеделие ", която се издава, публикува и обявява по реда на ал. 4.“ В чл. 47з, ал. 1, т. 8 след думата „пълномощно“ се добавя „за участие в търга за отдаване под наем или аренда на земеделски земи от държавния поземлен фонд по реда на чл. 24а, ал. 1 от ЗСПЗЗ,“.

По отношение на предоставянето под наем на пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд (ДПФ и ОПФ) се правят следните промени. В чл. 104а пасищата, мерите и ливадите от държавния и общинския поземлен фонд се отдават под наем без търг при условията и по реда на чл. 37и от ЗСПЗЗ. Директорите на областните дирекции „Земеделие“ изготвят списъци със свободните пасища, мери и ливади от държавния поземлен фонд, по общини и землища, които съдържат идентификатор, начин на трайно ползване и категория на имотите или части от тях. До 1 март общинският съвет определя с решение свободните пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд за общо и индивидуално ползване, по общини и землища, които съдържат идентификатор, начин на трайно ползване и категория на имотите или части от тях, като публикуват съответните списъци на видно място. Българската агенция по безопасност на храните предоставя справката по чл. 37и, ал. 6 от ЗСПЗЗ на Министерството на земеделието и храните.

Министерството на земеделието и храните обобщава данните и изготвя справка, която съдържа информация:

1. от справката по чл. 37и, ал. 6 от ЗСПЗЗ;

2. за биологично сертифицираните едри и дребни преживни селскостопански животни;

3. за притежаваните и/или ползвани на регистрирано правно основание пасища, мери и ливади, независимо от вида собственост;

4. за общата полагаема площ на пасища, мери и ливади за всеки собственик и/или ползвател на животновъден обект, съобразно нормата по чл. 37и, ал. 4 от ЗСПЗЗ.

Информацията по ал. 2, т. 2 се получава от регистъра по чл. 16а, ал. 1, т. 1 от Закона за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз към 1 февруари на текущата година и съдържа:

1. номер и местонахождение на животновъден обект;

2. данни за собственика и/или ползвателя на животновъдния обект;

3. данни за брой и вид животни, с ушни марки, преобразувани в животински единици.

Министерството на земеделието и храните осигурява достъп до данните по ал. 2 на комисията по чл. 37и, ал. 7 от ЗСПЗЗ.

Чл. 104в. (1) Лицата по чл. 37и, ал. 1 от ЗСПЗЗ подават заявление до общинската служба по земеделие по местонахождение на животновъдния обект в срок до 10 март, което се отнася за следващата календарна година

Заявлението и декларацията по чл. 37и, ал. 5 от ЗСПЗЗ са по образец, утвърден от министъра на земеделието и храните.

Чл. 104г. (1) Разпределението на пасищата, мерите и ливадите от държавния и общинския поземлен фонд се извършва от комисия, определена по реда на чл. 37и, ал. 7 от ЗСПЗЗ. В състава на комисията се включват и резервни членове.

Заседанията на комисията се свикват от председателя, съобразно сроковете, определени в чл. 37и и чл. 37м от ЗСПЗЗ. Тези заседания са публични и на тях могат да присъстват лицата по чл. 37и, ал. 1 от ЗСПЗЗ. Съобщение за заседанията се обявяват и публикуват в областната дирекция "Земеделие", общинските служби по земеделие, общините и кметствата и на интернет страницата на областната дирекция "Земеделие" и на общината, най-малко 3 дни преди датата на провеждането.

Комисията може служебно да проверява обстоятелствата по чл. 37и, ал. 1 и 5 от ЗСПЗЗ чрез справка в съответния регистър, а когато такъв не се поддържа, информация се изисква от компетентната администрация.

Комисията съставя списък на допуснатите до участие в разпределението лица, който се обявява и публикува в областната дирекция "Земеделие", общинските служби по земеделие, общините и кметствата и на интернет страницата на областната дирекция "Земеделие" и на общината, в срок до 30 март. Промени в списъка могат да се правят при промяна на обстоятелствата, удостоверени по надлежния ред, както и за отстраняване на допуснати непълноти и/или грешки, в 7- дневен срок от неговото публикуване.

Комисията определя необходимата площ за всички собственици или ползватели на животновъдни обекти, допуснати до участие в разпределението за съответното землище, и разпределя едновременно имоти или части от имоти от държавния и общинския поземлен фонд до достигане на нормата по чл. 37и, ал. 4 от ЗСПЗЗ при спазване на последователността по чл. 37и, ал. 8, т. 4 от ЗСПЗЗ.

При недостиг на площта по ал. 6, комисията определя с протоколно решение коефициент на редукция на площите, който представлява съотношението между необходимата площ на пасища, мери и ливади за всички допуснати до участие собственици или ползватели на животновъдни обекти в землището и площта на имотите от държавния и общинския поземлен фонд от списъците по чл. 98, ал. 2 и 3 в същото землище. Коефициентът се прилага спрямо всички лица в землището.

След прилагане на коефициента на редукция по ал. 7, комисията разпределя едновременно имоти от държавния и общинския поземлен фонд или части от тях, определени с координатен регистър, при спазване на последователността по чл. 37и, ал. 8, т. 4 от ЗСПЗЗ. При наличие на свободни пасища, мери и ливади в съседно землище в същата или съседна община площите може да се разпределят до достигане на нормата по чл. 37и, ал. 4 от ЗСПЗЗ.

Чл. 104д. (1) В срок до 20 май, комисията съставя протокол за разпределените имоти, който се обявява и публикува по реда на чл. 37и, ал. 10 от ЗСПЗЗ. Протоколът по чл. 37и, ал. 10 може да се обжалва относно площта на имотите в 14-дневен срок пред районния съд. Обжалването не спира изпълнението, освен ако съдът разпореди друго.

(2) Протоколът по ал. 1 се изготвя по образец, утвърден от министъра на земеделието и храните.

(3) Въз основа на протокола по ал. 1, в срок до 20 юни кметът на общината, съответно директорът на областната дирекция "Земеделие", сключва договор за наем с минимален срок от 5 календарни години, който започва да тече от следващата календарна година. Договорът се сключва след заплащане на сумата по чл. 37и, ал. 12 от ЗСПЗЗ.

(4) Лицата, които са сключили договори по ал. 3, могат да изграждат в имотите електропастири и преместваеми спомагателни постройки за обслужване на имота, след изразено писмено съгласие на министъра на земеделието и храните;

(5) След изтичане на срока на договора или предсрочното му прекратяване в срок до един месец лицата по ал. 4 имат право да премахнат изградените постройки и ограждения, като при неупражняване на това право изграденото в имота остава за неговия собственик.

Чл. 104е. (1) Останалите след разпределението свободни пасища, мери и ливади от общинския и държавния поземлен фонд се отдават под наем чрез търг по чл. 37и, ал. 13 от ЗСПЗЗ, в който могат да се наемат допълнителни площи, независимо от нормата по чл. 37и, ал. 4 от ЗСПЗЗ.

Търговете се провеждат от областната дирекция "Земеделие" - за имотите от държавния поземлен фонд, и от кмета на общината по реда на Закона за общинската собственост - за земите от общинския поземлен фонд. В търга се допускат до участие само собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, в същата или в съседна община, независимо от областта, в която се намира.

Чл. 104ж. (1) Право на участие в търга за имотите от държавния поземлен фонд в имат физически лица, кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани по Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, които:

1. са регистрирани като земеделски стопани;

2. не са лишени от правото да упражняват търговска дейност;

3. не са обявени и не се намират в производство за обявяване в несъстоятелност;

4. не се намират в ликвидация;

5. нямат неизплатени суми по чл. 34, ал. 6 и 8 от ЗСПЗЗ и неизплатени суми за земите по чл. 37в, ал. 3, т. 2 и чл. 37ж, ал. 5 от ЗСПЗЗ;

6. нямат прекратени договори за ползване на земи от държавния поземлен фонд поради неиздължаване на паричните задължения по тях и нямат просрочени задължения към Държавен фонд „Земеделие“;

7. нямат качеството на „свързани лица“ по смисъла на Търговския закон с лице, което не отговаря на изискването по т. 5 и 6;

8. нямат данъчни задължения;

9. са собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, в същата или в съседна община, независимо от областта, в която се намира.

(2) Изискването по ал. 1, т. 2 се отнася за управителите или за членове на управителните органи на кандидата.

Обстоятелствата по ал. 1, т. 1, 3 – 6 и 9, се удостоверяват служебно чрез справка в съответния публичен регистър, а когато такъв не се поддържа, информацията се изисква и получава служебно от компетентната администрация, а обстоятелствата по ал. 1, т. 2, 7 и 8 се удостоверяват с декларация.

Чл. 104з. Търговете се провеждат с тайно наддаване.

Чл. 104и. (1) Министърът на земеделието и храните ежегодно, в срок до 31 март открива със заповед процедура за провеждане на търг за останалите след разпределението свободни пасища, мери и ливади от държавния поземлен фонд в страната, която съдържа:

1. реда за провеждане на търга;

2. задълженията на областните дирекции „Земеделие“ по провеждането на търга.

(2) Със заповедта по ал. 1 се одобряват образците на документите за участие в търга и проект на договор за наем. Заповедта се обнародва в „Държавен вестник“ и се публикува в един централен ежедневник.

Чл. 104к. (1) Директорът на областната дирекция „Земеделие“ издава заповед за провеждането на търга, която съдържа:

1. описанието на обекта на търга – съгласно информацията по ал. 5;

2. вида на търга;

3. условията за участие в търга;

4. размера и срока за плащане на депозита за участие в търга;

5. условията за плащане на цената;

6. мястото и срока за получаване на документи за участие в търга;

7. мястото и срока за подаване на документи за участие в търга;

8. мястото на обявяване на информацията за имотите - обект на търга;

9. мястото, деня и часа на провеждането на търга;

10. стъпката на наддаване в размер един лев от началната тръжна цена в случаите по чл. 104п.

Съставът на тръжната комисия се определя със заповед на директора на областната дирекция „Земеделие“ след изтичането на срока за подаване на документи за участие. Тръжната комисия се състои най-малко от трима редовни членове, един от които е правоспособен юрист, и от резервни членове. Председател на комисията е представител на областната дирекция „Земеделие“. Член на комисията не може да бъде лице, което е свързано лице по смисъла на Търговския закон с участник в търга или с членове на неговите управителни или контролни органи, за което представя декларация на директора на областната дирекция.

(3) Комисията взема решенията си с обикновено мнозинство.

Чл. 104л. (1) Информация за имотите от държавния поземлен фонд или части от тях - обект на търга, подробно описани по общини, землища, имоти, начин на ползване, форма на отдаване (наем), срок на предоставяне, начална тръжна цена, както и образците на документи по чл. 104и, ал. 2 се обявяват и публикуват в областната дирекция „Земеделие“, общинските служби по земеделие, и на интернет страницата на областната дирекция „Земеделие“.

Срокът за провеждане на търга е не по-кратък от 30 дни от деня на публикуване на обявата в местен вестник.

Чл. 104м. (1) Кандидатите за участие в търга представят:

1. заявление-оферта за участие по образец;

2. банково бордеро за внесен депозит;

3. нотариално заверено пълномощно за участие в търга за отдаване под наем на пасища, мери и ливади от държавния поземлен фонд по реда на чл. 37и, ал. 13 от ЗСПЗЗ, когато лицето участва в търга чрез пълномощник;

4. декларации – по чл. 104ж, ал. 1, т. 2, 7 и 8;

5. декларация за съгласие с клаузите на образеца на съответния договор.

(2) Кандидатите за участие в търга за повече от един имот представят документи по ал. 1, т. 1 и 2 за всеки имот поотделно.

(3) Документът по ал. 1, т. 3 и документ за самоличност на заявителя или на упълномощеното от него лице се представят на комисията в деня на провеждането на търга.

Чл. 104н. (1) Документите за участие в търга се приемат в областните дирекции „Земеделие“. Те се представят в запечатан непрозрачен плик, адресиран до областната дирекция „Земеделие“ с указанието „за участие в търг“. Пликовете се завеждат в отделен входящ дневник, а на приносителя се издава документ, в който се вписва входящият номер и се отбелязват датата и часът на приемане на документите. Документи за участие, представени след изтичането на определения срок или в незапечатан или прозрачен плик, или в плик с нарушена цялост, не се приемат.

(2) Предложената в заявлението-оферта цена (в цели левове на декар) трябва да бъде изписана с цифри и с думи за всеки номер имот - обект на търга. При различие е валидно изписването с думи.

(3) Участниците в търга нямат право да подават повече от една оферта за един имот, както и да правят допълнения и изменения в подадените оферти.

(4) Комисията по провеждане на търга може служебно да събира доказателства за обстоятелствата по чл. 104ж, ал. 1, т. 1, 3 – 6 и 9 и за декларираните обстоятелства по чл. 104ж, ал. 1, т. 2, 7 и 8.

Чл. 104о. (1) Не се разглеждат в търга предложения:

1. при отсъствие на кандидата или на упълномощено от него лице;

2. когато не е спазено някое от изискванията на правилника и заповедите за откриване и за провеждане на търга.

(2) В деня и часа, определени за провеждането на тръжната сесия, председателят на комисията в присъствие на кандидатите:

1. проверява присъствието на членовете на комисията, на кандидатите или на упълномощените лица чрез попълване на присъствен лист;

2. обявява откриването на търга;

3. отваря пликовете с документите за участие в търга, представя участниците и ги поканва да се легитимират;

4. проверява редовността на документите, съдържащи се в плика, самоличността и пълномощията на представителя на кандидата, като констатира дали са изпълнени условията за провеждането на търга;

5. обявява допуснатите до участие кандидати и кандидатите, които се декласират поради неспазване на някое от условията за участие, като посочва конкретното основание.

(3) В случай че отсъства кандидат, подал предложение за участие в търга, или негов пълномощник, търга се отлага с един час.

Правилникът за прилагане на закона за земята ще бъде обсъждан до 12 юни
3741
 

Последни материали
Виж
До 22 април е отворен прием за подпомагане на занаяти в селските райони
Образци на възраженията се генерират автоматично до 7 февруари 2025 г.
Фермерите могат да се запознаят с обхвата на проекта на слой Физически блокове в СЕУ
Вече пазарната конюнктура определя износа, а не логистичните ограничения
Цялото зърно е печелившо за украинските фермери за пръв път през войната
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
Свързани материали
Виж
Най-после се упражнява контрол
БАБХ е затворило незаконна конеферма край Разлог
Консултации за обединение на съсловните организации на лечителите
Ще задължат ветеринарните лекари да учат цял живот
Решения на Министерския съвет
Кабинетът одобри закон за държавните разходи, приложим до приемането на бюджета за 2025 г.
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
ИАГ
Горските задържаха камион с незаконна дървесина във Видинско
Уточнява се и кога производителите се считат за активни при кандидатстване
Законови промени улесняват държавното подпомагане на фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини