Начало » Новини » Страната

3 192 стопани получиха общо над 5,1 млн. лева за зимни пръскания

Средствата за останалите 177 стопани ще бъдат преведени след края на административните проверки
Синор.БГ / 22.05.2024 г.
3 192 стопани получиха общо над 5,1 млн. лева за зимни пръскания

Държавен Фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати 5 161 019 лв. по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период”, прилагана през 2024 г.

Подпомагане получиха общо 3 192 стопани, които отглеждат трайни овощни насаждения, маслодайна роза, ягоди и малини. За останалите 177 стопани ще бъде извършено плащане в кратки срокове след финализиране на административните проверки.

Средствата са преведени на стопани, кандидатствали в периода от 19 февруари до 30 април 2024 г. Размерът на ставката е 380 лв. на хектар с ДДС за закупени продукти за борба с вредителите.

ДФЗ припомня, че от 13 май до 31 май 2024 г. е отворен допълнителен прием на заявления по схемата, във връзка с искане на браншовите организации. Изплащането на средствата по допълнителния прием ще е до 17 юни 2024 г.

Бюджетът по схемата за 2024 г. е 10 млн. лв. Помощта се предоставя на два етапа – през пролетта и есента. Подпомагат се земеделските стопани, отглеждащи трайни насаждения, като помощта е до 100 % от разходите им по закупуване на продукти за растителна защита за контрол и ограничаване разпространението на вредители по трайни насаждения, съобразно Националната програма, за т.нар. „зимни пръскания”.

Средствата, които се предоставят за втория етап, са до 140 лв. с ДДС и покриват част от разходите, направени за растително-защитни продукти, които се използват през есента в периода на масов листопад.

3 192 стопани получиха общо над 5,1 млн. лева за зимни пръскания
4461
 

Последни материали
Виж
Новите прогнози опровергават слуховете за измръзване на руската реколта
Все още е рано да залагаме на възходящ тренд предвид големите запаси от пшеница в световен мащаб
Черноморският фактор провокира ценовото рали на борсата в Чикаго
Проблемът е как ще се справи скъпото зърно с жестоката конкуренция
Индия разреши износа на 3 милиона тона пшеница и продукти от нея
След Турция и Йордания през тази седмица и Алжир през миналата
И Тунис се сдоби с планираните 50 000 тона скъп фуражен ечемик
Секторът призовава за протест
Кораби със слънчоглед от Аржентина взривиха зърнопроизводителите
В страната е 2 678 лв.
Средната заплата в селското стопанство е 1 770 лв. в края на 2025 г.
Свързани материали
Виж
Годишен доклад на фонда
Фермери: Проверки на място и обществени поръчки са най-рисковите за корупция в ДФЗ
ДФЗ
Вече са подписани 2 693 договора за 153,3 млн. лв. с млади, нови и малки фермери
Полша настоява за по-силна защита срещу селскостопанските продукти от Украйна и по споразуменията за свободна търговия
МЗХ стартира прием по интервенцията за преработка на селскостопански продукти
В сила от понеделник
ДФЗ с нови телефонни номера – запишете си ги
Информационните системи СЕУ и ИСАК ще бъдат недостъпни от 1 януари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини